7 0 0 03.07.2025
Příběh nadčasového kouzla inspiroval mnoho filmových i divadelních zpracování a je pokládán za jeden z nejlepších příkladů žánru nonsensové literatury. Kniha poprvé vyšla 4. července 1865. Od počátku 20. století vzniklo na 30 jejích filmových verzí včetně hororové variace Něco z Alenky Jana Švankmajera.
S knihou se pojí také datum 4. července 1862. Toho dne totiž vyrazil oxfordský učitel matematiky Charles Lutwidge Dodgson, což nebyl nikdo jiný než Lewis Carroll, se třemi dívkami na říční výlet po Temži. Jmenovaly se Alice, Edith a Lorina Liddellovy a byly dcerami jeho univerzitního nadřízeného, děkana Liddella. A právě pro ně Dodgson vymyslel a vyprávěl základ pohádky o Alence. Alice ho později uprosila, aby jej dokončil a vydal.
Kniha měla i volné pokračování s názvem Za zrcadlem a co tam Alenka našla (též známé jako Za zrcadlem a s čím se tam Alenka setkala), které vyšlo v roce 1871.
Charles Lutwidge Dodgson se narodil 27. ledna 1832 v rodině duchovního. Vystudoval oxfordskou univerzitu a později zde působil jako učitel. Už v raném věku také začal psát povídky a básně, které publikoval v časopisech.
V roce 1861 se sice stal jáhnem anglikánské církve, ovšem knězem nikdy vysvěcen nebyl, částečně pro těžkou vadu řeči. Ta mu ztěžovala i výuku na univerzitě, proto utíkal do společnosti malých dětí a příběhů, které si vymýšlel. Dodgson se kromě literatury věnoval i fotografování a také v něm dosáhl jistých úspěchů, ale slávě získané díky Alence se to nevyrovnalo.