9 0 0 15.07.2025
"Výše náhrady mzdy za dovolenou se neodvíjí od vaší běžné hodinové mzdy, ale od takzvaného průměrného hodinového výdělku. Ten se vypočítá z hrubé mzdy za uplynulé tři měsíce, která se vydělí počtem skutečně odpracovaných hodin. Výsledná částka se následně vynásobí počtem hodin, které strávíte na dovolené," říká Jana Jáčová z UOL Účetnictví.
Zásadní roli zde hrají odměny. Pokud například v prosinci obdržíte bonus, výrazně vám to zvýší průměrný výdělek pro první čtvrtletí následujícího roku. A právě ten se použije při výpočtu náhrady za lednovou dovolenou. Díky tomu se může stát, že zimní dovolená vám přinese víc peněz než ta letní.
Typickým příkladem je pan Milan, který pracuje ve výrobě a pobírá hrubou mzdu tisíc korun měsíčně. Každý rok si bere dovolenou dvakrát - jednou v lednu, podruhé v srpnu. V prosinci navíc dostal mimořádnou odměnu ve výši tisíc korun. Pokud sečteme jeho mzdu za tři měsíce a připočítáme odměnu, dostaneme částku tisíc korun. Tu vydělíme počtem odpracovaných hodin, tedy 520, a vyjde nám průměrný výdělek přibližně 198 korun za hodinu. Za týden dovolené, tedy 40 hodin, tak pan Milan obdrží náhradu mzdy ve výši zhruba 7923 korun. V létě už ale žádnou odměnu nedostal, a tak se průměrný výdělek sníží na 179 korun za hodinu, což znamená, že za stejně dlouhou dovolenou v srpnu dostane pouze 7154 korun. Rozdíl mezi lednovou a srpnovou dovolenou tak činí 769 korun.
Jeho manželka Jana má měsíční hrubou mzdu tisíc korun a rovněž čerpá dovolenou v lednu i v srpnu. V prosinci obdržela mimořádnou odměnu tisíc korun. Při výpočtu její lednové náhrady mzdy se tedy vychází z částky tisíc korun (tři měsíční mzdy plus odměna), kterou dělíme stejným počtem hodin, tedy 520. Výsledný průměrný výdělek činí zhruba 329 korun na hodinu, což znamená, že za týden dovolené obdrží 13 154 korun. V létě už bez odměny vychází její průměrný výdělek na 271 korun za hodinu a náhrada za 40 hodin dovolené je tedy pouze 10 846 korun. Rozdíl mezi zimní a letní dovolenou činí 2308 korun.
Náhradu mzdy za dovolenou vyplácí zaměstnavatel spolu se mzdou za měsíc, ve kterém jste dovolenou čerpali. Pokud si berete volno na přelomu dvou měsíců, dostanete náhradu za každou část zvlášť v odpovídajících mzdách. Za lednovou dovolenou tedy dostanete peníze v únoru, za srpnovou v září.
"Načasování dovolené může hrát při výplatě výraznou roli - zejména pokud se vaše příjmy v předchozím čtvrtletí lišily například díky mimořádným odměnám. Na rozdíl od nemocenské, která se vypočítává z redukovaného denního vyměřovacího základu, náhrada mzdy za dovolenou se počítá bez redukčních hranic. Zaměstnanci tak mají při plánování dovolené možnost získat výrazně vyšší příjem, než pokud by například byli nemocní," dodává Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.