4 0 0 07.05.2025
"Žalobu proti rozhodnutí České obchodní inspekce týkající se slev podal například i řetězec Kaufland nebo společnost Mountfield," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) František Kotrba.
Redakce zmíněné řetězce oslovila. Podle mluvčí Kauflandu Renaty Maierl řetězec využívá svého práva se bránit a k probíhajícím soudním řízením se nevyjadřuje.
Ani Mountfiled nebyl o mnoho konkrétnější. "Můžeme pouze sdělit, že se žalobou bráníme proti rozhodnutí České obchodní inspekce, kterým nám byla uložena pokuta ve výši 75 000 Kč za skutek z roku 2023. Rádi se Vám k věci vyjádříme po skončení řízení," uvedla mluvčí Kateřina Böhmová.
Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR obchody namítají, že slevové akce jsou spouštěny centrálně a jsou totožné ve všech obchodech. Vadí jim, že tu samou slevovou akci pokutují jednotlivé kontrolní inspektoráty ČOI zvlášť.
"Dlouhodobě upozorňujeme, že kontrolní orgány zneužívají správní řízení, aby uměle vykazovaly velký počet nálezů a pokut, protože jsou pod velkým politickým tlakem ohýbat správní právo," říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
"Je proto dobře, že soudy začínají na toto politicky motivované zaklekávání reagovat a začínají rušit některá rozhodnutí České obchodní inspekce a Státní zemědělské a potravinářské inspekce," dodal.
Chybné informování o slevách je vůbec nejčastějším prohřeškem, kvůli kterému v letošním prvním čtvrtletí udělila Česká obchodní inspekce rekordní pokuty.
Obchody musí při informování o slevě ze zákona uvádět na cenovce nejnižší cenu za posledních třicet dnů. A inzerovanou slevu vypočítávat z této hodnoty, což podle kontrolorů velmi často nedělají. Slevu místo toho kalkulují z jiné ceny označované například za "běžnou". Na první pohled pak nákup zboží může vypadat velmi výhodně.
Jako první podal žalobu řetězec Albert. Původně měl zaplatit pokutu 470 tisíc korun. Po odvolání mu ji ČOI snížila, přesto se řetězec obrátil na soud. Ten rozhodnutí ČOI zrušil s tím, že trest nebyl udělen v souladu s přestupkovým zákonem.
"Albert stejný způsob informování o cenách uplatňoval po celé republice a byl za něj už potrestán minimálně jinými dvěma inspektoráty. V Moravskoslezském kraji byl však za tento přestupek posouzen samostatně, nikoli v souhrnu s těmi ostatními rozhodnutími České obchodní inspekce," vysvětlil mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.
Soud tedy nerozporoval chybné informování o výši slevy, jen výši pokuty. "Ve zkratce lze uvést, že soud dal ČOI za pravdu, pokud jde o podstatu věci. Tedy že společnost neinformovala spotřebitele o slevách v souladu s §12a zákona o ochraně spotřebitele. Vytkl jí však, že při ukládání pokuty dostatečně nezohlednila jiná řízení, která s touto společností vedla. S tímto názorem se neztotožňujeme, a proto jsme podali kasační stížnost," uvedl mluvčí ČOI František Kotrba.