1 0 0 22.05.2025
Z rukojmích, které v Pásmu Gazy stále zadržuje teroristické hnutí Hamás a jeho spojenci, je zcela jistě naživu 20 osob, dodal Netanjahu.
Až 38 z celkového počtu 58 rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy mohlo být podle Netanjahua zabito. "Všechny je dostaneme zpět," řekl premiér v Jeruzalémě na první tiskové konferenci od loňského prosince. Podle Netanjahua má Izrael v Pásmu Gazy tři válečné cíle: zničit Hamás, zajistit návrat všech unesených rukojmích a zajistit, že Pásmo Gazy nebude pro Izrael představovat nebezpečí. Netanjahu také řekl, že izraelská armáda tento měsíc při jednom z úderů v Pásmu Gazy pravděpodobně zabila vůdce Hamásu Muhammada Sinvára.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po útoku teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců na jih Izraele, při němž ozbrojenci v říjnu 2023 zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli. Na podzim 2023 a letos v lednu a v únoru byla během dvou příměří propuštěna velká část těchto rukojmích výměnou za palestinské vězně. Část rukojmích v Pásmu Gazy zahynula.
Od počátku války bylo v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito více než 53 600 Palestinců, z naprosté většiny civilistů. Přibližně 90 procent obyvatelstva Pásma Gazy bylo v důsledku bojů vysídleno, v mnoha případech byly velké skupiny Palestinců vysídleny opakovaně. Prodlužování a zintenzivňování izraelských úderů v Pásmu Gazy a od počátku března trvající izraelská blokáda přísunu humanitární pomoci vyvolala vlnu mezinárodního odsouzení a nátlaku, na kterou Izrael reagoval omezeným uvolněním blokády.
Palestinské frakce nebudou využívat území Libanonu k ozbrojeným operacím. Ve společném prohlášení to rovněž ve středu oznámili libanonský prezident Joseph Aún a jeho palestinský protějšek Mahmúd Abbás, píše agentura AP s tím, že operacemi se rozumí útoky proti Izraeli. V Libanonu je 12 palestinských uprchlických táborů, které nejsou pod kontrolou libanonské vlády a v nichž působí různé ozbrojené palestinské skupiny.
Palestinské tábory nebudou bezpečným útočištěm pro extremistické skupiny a éra existence zbraní, které nejsou pod kontrolou libanonského státu, skončila, uvádí se v prohlášení, které libanonská vláda zveřejnila v první den Abbásovy třídenní návštěvy Bejrútu. Prohlášení nicméně nespecifikuje, jakým způsobem budou zbraně nacházející se v táborech předány libanonským úřadům.