3 0 0 22.05.2025
Praha 22. května 2025 (PROTEXT) - FaceUp je nejpoužívanější whistleblowingové řešení v České republice a díky datům z více než 1000 českých firem přináší analýzu, která odhaluje nejčastější problémy, se kterými se zaměstnanci a firmy potýkají.
FaceUp ještě na gymnáziu v roce 2017 založila trojice spolužáků Jan Sláma, David Špunar a Pavel Ihm. Původní nezisková verze fungovala podobně jako online schránka důvěry a zaměřovala se na boj proti šikaně ve školách. O tři roky později se spustila varianta určená pro firmy. FaceUp v současnosti využívá více než 3500 organizací z celého světa.
„Působíme na všech kontinentech kromě Antarktidy. Naším cílem je odhalovat šikanu na školách a jakékoliv problémy, rizika či příležitosti ve firmách. Šikana, krádeže, korupce nebo třeba nápady na zlepšení – nemůžete s nimi pracovat, když o nich nevíte. Proto je tu FaceUp, který žákům i zaměstnancům umožňuje ozvat se snadno a anonymně, kdykoliv je to potřeba,” vysvětluje spoluzakladatel Jan Sláma.
Pro potřeby analýzy došlo ke srovnání oznámení přijatých ve více než tisícovce českých firem v letech 2023 a 2024. Data jsou kumulativní a šifrovaná, analýza vycházela z kategorií, do kterých oznámení spadají.
Nejvýznamnější rozdíl: Dvojnásobný nárůst oznámení o přestupcích a trestných činech
Jedním z nejvýraznějších trendů v roce 2024 je více než dvojnásobný nárůst oznámení týkajících se přestupků a trestných činů. Zatímco v roce 2023 tato kategorie tvořila 2,9 % všech podnětů, v roce 2024 vzrostla na 6,1 %.
Znepokojivý nárůst šikany
Šikana se bohužel nemusí objevovat jen ve školách, ale v jakémkoliv prostředí, včetně toho pracovního. Negativní dopad má nejen na oběti, ale i na celou organizaci, protože vede ke snížené produktivitě, vyšší fluktuaci zaměstnanců a zvýšeným nákladům na zdravotní péči. V roce 2023 tvořila 11,7 % všech oznámení, v roce 2024 to bylo už 13 %. Stala se tak druhou nejčastější kategorií.
Více oznámených krádeží i porušení firemních předpisů
V roce 2024 mírně vzrostl také počet oznámení týkajících se krádeží, korupce a zpronevěry, z 5,5 % na 6,6 %. Oznámení o porušování firemních předpisů pak vzrostla z 7,9 % na 9,3 %. Nedodržování předpisů představuje pro firmy významné riziko a je důležité, aby se zaměstnanci měli v této souvislosti kam obrátit.
Diskriminace, sexuální obtěžování i hrozící vyhoření (snad) na ústupu
Naopak pozitivním trendem je pokles oznámení o diskriminaci a sexuálním obtěžování. V roce 2023 činila 4,5 % případů oznámení diskriminace, zatímco v roce 2024 to bylo jen 2,9 %. Podobně poklesla oznámení o sexuálním obtěžování z 4,9 % na 2,1 %. Výrazný pokles nastal také v oblasti psychického zdraví a vyhoření, kde se podíl upozornění snížil z 1,1 % v roce 2023 na pouhých 0,4 % v roce 2024.
Tento vývoj může podle Jana Slámy signalizovat efektivnější opatření firem v oblasti prevence a ochrany zaměstnanců a to, že firmy více investují do programů na podporu duševního zdraví zaměstnanců i ESG. Zároveň však může odrážet i pozitivní změny v celé společnosti.
Nápady na zlepšení nedochází
Součástí kategorií je i hojně využívaná sekce „Jiné“, kterou firmy využívají k interním účelům, například sběru dat a poskytování zpětné vazby. V roce 2024 tvořila největší podíl oznámení, 26,6 % oproti 21,9 % v předešlém roce. Podobná kategorie „Nápady, pochvaly, otázky” nezaznamenala žádný rozdíl, a i nadále tvoří 11,3 % všech oznámení.
Efektivní zpětná vazba jako základ otevřené firemní kultury
Analýza dat ukazuje, že mezi nejvýznamnější problémy v českých firmách patří i nadále šikana, zatímco diskriminace a sexuální obtěžování mají pozitivně klesající trend. „Pokud zaměstnanci vidí, že organizace berou podněty vážně a podnikají konkrétní kroky k jejich řešení, mají k nástrojům na sběr zpětné vazby větší důvěru a podle naší zkušenosti je používají častěji,“ uzavírá Jan Sláma. Právě důvěra a otevřená firemní kultura jsou klíčem k prevenci závažných problémů – vytvářejí prostředí, kde se lidé nebojí mluvit, cítí se respektovaní a mohou se naplno soustředit na svou práci. Budování takové kultury není jen otázkou etiky, ale i dlouhodobé udržitelnosti a výkonnosti organizace.
Zdroj: FaceUp