1 0 0 01.07.2025
Léto, moře, slunce… a svrab. Vystrašení Češi se na odborníky často obrací s dotazem, co dělat, když si z hotelu kromě opálení přivezou i nezvaného hosta - zákožku svrabovou. Zní to drsně? Ono to také drsné je. Zvlášť když netušíte, co se s vámi děje. Intenzivní noční svědění, pupínky mezi prsty nebo v oblasti pasu a genitálií - to vše jsou typické příznaky tohoto vysoce nakažlivého kožního onemocnění.
Lékárna.cz nabízí v takovém případě pomoc prostřednictvím své online poradny. Ložní prádlo a ručníky je potřeba prát minimálně na 60 °C a ideálně žehlit. Věci, které takto ošetřit nelze - například boty, polštáře nebo papuče - se doporučuje uzavřít na 3-7 dní do plastových pytlů a vystříkat insekticidním prostředkem. Postele a matrace je nutné důkladně vysát, rozložit, vystříkat a nechat vyschnout.
A ano, vydezinfikovat by se měly i prostory, pomůcky, hračky nebo například sedačka v autě. Během léčby je doporučená izolace alespoň na tři dny. Nesmíme zapomínat ani na tzv. bezpříznakové kontakty - tedy rodinné příslušníky nebo partnery, kteří se sice necítí nijak nemocní, ale byli s nakaženým v těsném kontaktu.
Přeléčení všech zasažených členů domácnosti je klíčové. Volně prodejné přípravky se hodí především na doprovodnou hygienu - sirné mýdlo, dezinfekční prací prostředky nebo spreje na textil a matrace. Ale samotnou léčbu neřeší - s tou vždy musí pomoct dermatolog. Je to nepříjemné, zdlouhavé a ano, i trochu společensky trapné. Jenže mlčet o svrabu situaci neřeší - právě naopak. Osvěta je v tomto případě stejně důležitá jako samotná léčba. Protože některé suvenýry si vážně domů vozit nechcete.