0 0 0 04.07.2025
Exministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), který je v druhé eurokomisi von der Leyenové komisařem pro mezinárodní partnerství, sice v dopise své šéfové plně podpořil dosažení cíle takzvané uhlíkové neutrality do roku 2050. Ovšem "vážné obavy" vyjádřil ve vztahu k cíli pro rok 2040.
"Náš návrh musí brát ohled na ekonomickou a sociální realitu a potřebuje široké politické a veřejné přijetí mezi členskými státy. V současnosti tomu tak není," napsal Síkela. V dopise zdůraznil, že je nutné posílit konkurenceschopnost Evropy. Klimatické cíle podle něj nesmějí ohrozit energetickou bezpečnost. "Boj s vysokými cenami energií musí být nadále jedním z našich klíčových cílů," dodal.
Komise návrh představila tento týden ve středu, předtím tentýž den ho na svém pravidelném jednání v Bruselu schválila. Síkela se tehdy zasedání takzvaného kolegia nezúčastnil, protože byl podle svého mluvčího na rozvojové konferenci v Seville ve Španělsku.
Návrh Evropské komise musí ještě získat souhlas členských států (stačí ale kvalifikovaná většina, tedy že alespoň 55 procent členských států hlasuje pro návrh, který podporují členské státy zastupující nejméně 65 procent celkového počtu obyvatel EU) i Evropského parlamentu.
Stanovení cíle pro rok 2040 podle Komise poskytne jistotu investorům a inovacím, posílí vedoucí postavení evropských podniků v průmyslu a zvýší energetickou bezpečnost Evropy. Stanovení dílčího cíle pro rok 2040 má především zajistit dosažení cíle hlavního, a sice takzvané uhlíkové neutrality do roku 2050. V současnosti má EU také cíl snížit množství emisí o 55 procent do roku 2030 proti roku 1990.
Premiér Petr Fiala (ODS) už ve středu řekl, že Česko se stanovováním dalšího klimatického cíle nesouhlasí. Je podle něj potřeba mít na paměti prosperitu a ekonomické aspekty. Domnívá se, že je naopak potřeba některé věci korigovat a přizpůsobovat realitě. Vůči novým klimatickým cílům se ohradila také česká opozice.