2 0 0 12.05.2025
Georges de Mestral byl zvídavý už jako dítě. Svůj první patent přihlásil, když mu bylo pouhých 12 let. Po návratu z procházky proto nelenil, a díky mikroskopu zjistil, že na semenech lopuchu jsou malé háčky, které se snadno a zároveň pevně zachytávají o smyčky na látce i srsti.
De Mestral se pokusil tento přírodní mechanismus napodobit. Po letech pokusů a omylů se mu podařilo vytvořit systém dvou textilních pásků - jeden s malými háčky, druhý s jemnými smyčkami - jejichž spojení drží pevně, ale lze je snadno rozpojit. Princip suchého zipu byl na světě a Georges de Mestral si ho v roce 1955 nechal patentovat.
Jen o tři roky později, 13. května 1958, si de Mestral nechal registrovat ochrannou značku VELCRO. Název pro svůj vynález de Mestral odvodil z francouzských slov velours - samet a crochet neboli háček. Tohle označení se v některých zemích udrželo pro suchý zip do dnes.
Suché zipy se nejprve vyráběly z bavlny, rychle se ale opotřebovávaly, a tak přišlo ke slovu nylonové vlákno, které prodloužilo jejich životnost i pružnost. Tím už slávě a rozmachu suchého zipu nestálo nic v cestě.
V 60. letech minulého století byla NASA na vrcholu svého vesmírného programu Apollo. Suchý zip začala používat na skafandrech astronautů i pro uchycení předmětů v kosmických lodích po dobu stavu beztíže. Široká americká veřejnost utrpěla lehký šok a média začala hovořit o mimozemské vesmírné technologii. Lidé přitom jen netušili, že za vynálezem stojí Švýcar a že suchý zip už existuje bezmála 15 let.
Malou perličkou je, že až nadměrné využití suchého zipu údajně lezlo na nervy Buzzu Aldrinovi, který jako druhý člověk vstoupil na povrch Měsíce. Prý mu vadil zvuk neustálého trhání, jak se všechno v kosmické lodi odlepovalo a přichytávalo zpět.
Díky NASA se ale suchý zip rozšířil do armády, zdravotnictví, osvědčil se ve výrobě sportovní obuvi a hraček. Dnes ho najdete běžně i ve stavebnictví, průmyslové suché zipy bez problémů udrží i více než stokilové zátěže.
Suchý zip jako mnoho jiných vynálezů vnesl do života lidí i zábavné formy využití. Legenda americké televizní zábavy David Letterman se do futuristického materiálu zamiloval natolik, že v roce 1984 při rozhovoru s tehdejším šéfem americké divize firmy Velcro předvedl se suchým zipem mnohé; mimo jiné skok na trampolínu, ze které se odrazil a přichytil na zeď právě pomocí suchého zipu.
Specifická disciplína velcro wall jumping, při níž si lidé oblečou oblek pokrytý suchým zipem a skáčou na stěnu, která je pokryta opačnou stranou zipu, se uchovala do dnes.
Pokud většina světa používá výraz velcro, proč u nás máme suchý zip?Kdybychom měli i nějaký mokrý, tak budiž, ale takhle?
Michal Novotný ve své knize Zákulisí slov uvádí, že české pojmenování suchý zip vychází z historického pojmenování v angličtině; problém ale je, že tak zvané dry goods je zboží textilní, nikoli suché. Slovo dry má totiž dva významy. Suchý anebo právě textilní. Co všechno nedokáže špatný překlad.