3 0 0 09.07.2025
Kapela se přiznala ve své nové biografii na Spotify. "Není to vtip, je to zrcadlo. Umělecká provokace, jejímž cílem je zpochybnit hranice tvorby, identity a budoucnost samotné hudby ve věku umělé inteligence," píše Velvet Sundown.
Tato skupina s vizuálem připomínajícím 70. léta minulého století se na Spotify, kde má 1,1 milionu fanoušků, ukázala velmi plodná, jen letos vydala už dvě alba. Její raketový vzestup proto vyvolal pochybnosti mezi posluchači a uživateli internetu, kteří měli podezření, že skupina je výtvorem umělé inteligence.
Streamovací služba Deezer, která na své platformě označuje hudbu vytvořenou umělou inteligencí, u Velvet Sundown uvedla: "Některé skladby na tomto albu mohly být vytvořeny pomocí umělé inteligence." Na svém účtu na sociální síti X přitom skupina ještě minulý týden tvrdila, že je skutečná.
Nástup umělé inteligence vyvolává rostoucí znepokojení v hudebním průmyslu i mezi umělci, kteří se obávají, že zmizí v záplavě uměle generované hudby. Deezer v dubnu uvedl, že 18 procent veškeré hudby, která je na platformu denně nahrána - tedy více než 20 tisíc skladeb - je stoprocentně uměle vytvořených.
Velvet Sundown nejsou na Spotify jedinou úspěšnou uměle vytvořenou skupinou. Web Music Business Worldwide minulý týden označil 13 uměle vytvořených "umělců", které měsíčně poslouchá 4,1 milionu lidí. Mezi ně patří tvůrce country hudby Aventhis (milion posluchačů), skupina Devil Inside (700 tisíc posluchačů) a "hudebník" Nick Hustles inspirovaný skutečným zpěvákem Marvinem Gayem (200 tisíc posluchačů).