Kategorie zpráv

Novým papežem je Lev XIV. Ať je s vámi mír, řekl v prvním proslovu

Novým papežem je Lev XIV. Ať je s vámi mír, řekl v prvním proslovu; Zdroj foto: ČTK

"Ať je s vámi mír," řekl Lev XIV. v proslovu k věřícím shromážděným na Svatopetrském náměstí. Ve své řeči pak zmínil mír ještě několikrát. "Pomáhejte nám budovat mosty skrze dialog," vyzval papež. Zdůraznil, že chce církev blízkou těm, kteří trpí.

Prevost se stal prvním papežem narozeným v USA, dlouho ale působil v Peru. Část svého projevu přednesl španělsky.

"Chceme být synodální církví," dodal papež při relativně dlouhém proslovu z centrálního balkonu baziliky. Tím podle prvních komentářů médií naznačil, že chce, aby se do řízení katolické církve více zapojili aktéři mimo Vatikán.

Bílý kouř, který signalizoval, že Františkův nástupce byl zvolen, začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí kolem 18:10. Davy na Svatopetrském náměstí vzápětí rychle houstly, lidé jásali a mnozí mávali vlajkami nejrůznějších zemí, na televizní záběrech bylo mimo vidět vlajky Argentiny, Itálie, Česka, Polska či Francie. Policie odhadla, že nakonec 267. papeže katolického církve vítalo na 150 tisíc lidí.

Prevost se stal prvním papežem narozeným v USA, dlouho ale působil v Peru a podle médií má americké i peruánské občanství. Je druhým papežem za sebou, který pochází z amerického kontinentu. Část svého projevu přednesl Lev XIV. španělsky, zbytek, jak je zvykem, italsky. List The New York Times upozornil, že Prevost nepromluvil anglicky.

Prevost je ve věku 69 let relativně mladým papežem; Františkovi při jeho zvolení bylo 76 let a Benedikt XVI. se stal papežem v 78 letech.

Pokračovatel reformního ducha papeže Františka

Papež Lev XIV. je vnímán jako pokračovatel reformního ducha papeže Františka, s důrazem na pastorační přístup, blízkost k lidem a službu církvi v duchu pokory a jednoty. Jedním z výroků, který vystihuje Prevostův pastorační přístup, je: "Biskup je především pastýř, ne manažer." Tento výrok odráží jeho důraz na službu, blízkost k lidem a odmítání klerikalismu.

Jeho biskupské motto "In illo uno unum" znamená "V tom jednom jsme jedno", což vyjadřuje jeho závazek k jednotě církve a komunitnímu životu, který je charakteristický pro augustiniánskou spiritualitu.

Podporuje pomoc migrantům a lidem z nejchudších vrstev. Stejně jako jeho předchůdce na Svatém stolci říká, že církev má být hlasem spravedlnosti a solidarity.

Nový papež nesouhlasí s ordinací žen na jáhny nebo na kněze, podporuje však jejich výraznější zapojení do církevního vedení. Tvrdí, že ženy mají v církvi důležitou roli, která nemusí být vázaná na svěcení.

V minulosti vyjádřil obavy z propagace homosexuálního životního stylu, v současnosti už zastává opatrně vstřícnější přístup. Neprosazuje žehnání stejnopohlavním párům, ale nechává prostor pro rozhodování na lokální úrovni.