Kategorie zpráv

Pátrala po zdroji intenzivního zápachu na zahradě. Nález jak z Vetřelce ji překvapil

Pátrala po zdroji intenzivního zápachu na zahradě. Nález jak z Vetřelce ji překvapil; Zdroj foto: Se souhlasem Zuzany Žďárkové

Nejprve roste jako nenápadné bílé "vajíčko", ukryté v mechu nebo v lesní hrabance. Když dozraje, roztrhne se a vyrazí z něj čtyři až sedm prstovitých ramen, která připomínají červená chapadla. Ta jsou pokryta glebou, tmavě zbarvenou slizkou hmotou, která velmi intenzivně zapáchá. Právě tento zápach slouží k přilákání much, které následně pomáhají roznášet spory houby do okolí.

Fotky z Vysočiny a Jizerek

Že je to smrad vskutku mocný, dokládá i příspěvek Zuzany Ždárkové ve facebookové skupině Život na zahradě. Ta objevila květnatec poté, co usilovně pátrala po příčině zápachu na své zahradě: "Nakonec jsem zjistila příčinu zápachu a objevila květnatec Archerův. Viděla jsem ho poprvé v životě." Tatínek paní Ždárkové byl myslivec, strávila s ním v lese celý svůj život. Vždy ji podobné nálezy fascinovaly.

Zatímco Zuzana Žďárková spatřila unikátní květnatec na své zahradě na Vysočině, paní Libuše Jágrová ho objevila v Jizerských horách, v Bílém Potoku pod Smrkem. Její exemplář už však nebyl v takové kondici, přesto neváhala a vyfotila jej.

Tato fascinující houba, přezdívaná také "ďáblovy prsty", původně pochází z Austrálie a Tasmánie. Do Evropy se dostala pravděpodobně během první světové války, kdy se s vojenským materiálem nebo importovanými rostlinami rozšířila i do našich lesů. V České republice byla poprvé zaznamenána v 60. letech minulého století a dnes ji lze najít na různých místech, zejména v listnatých a smíšených lesích.

Smrdutý houbový manekýn

Ačkoliv by květnatec mohl vizuálně někoho zlákat, není jedlý. Naštěstí ale není jedovatý. Vzhledem ke svému odpudivému zápachu ho ovšem ochutná málokdo. V gastronomii tedy nečekejte žádné využití. Květnatec je houbou, která má místo spíš v přírodovědeckém herbáři než na pánvi.

Zajímavostí je, že květnatec často poutá pozornost nejen houbařů, ale i fotografů, milovníků přírody nebo tvůrců hororové estetiky. Jeho bizarní vzhled bývá označován za "mimozemský" nebo "pekelný", a právem - málokterý přírodní organismus v našich lesích vypadá tak surreálně. Pro člověka je ale  tahle houba i přes svůj pekelný vzhled zcela neškodná.