2 0 0 14.07.2025
Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě.
Ve snaze zajistit záruky budoucího dostatku plynu za férové ceny Bratislava svůj souhlas s protiruskými sankcemi spojila s plánem Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do EU.
"Nejlepší odpovědí na zbytečnou nervozitu v mezinárodním prostoru by bylo společné jednání vlády Slovenské republiky a České republiky, na které Vás v co nejkratší době zvu na území Slovenské republiky," napsal Fico rovněž v dopisu adresovaném Fialovi, který předseda slovenské vlády zveřejnil na sociální síti.
Fialova vláda loni přerušila mezivládní konzultace se Slovenskem. Krok zdůvodnila rozdílnými pohledy obou zemí na klíčová zahraniční témata. Ta se projevují zejména v názoru vojenskou pomoc Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské vojenské invaze. Nynější Ficova vláda dodávky zbraní Kyjevu ze státních zásob zastavila po svém předloňském nástupu do úřadu.
Slovensko spojilo hlasování o dalších protiruských sankcí s návrhem EK zakázat dovoz ruského plynu, neboť ten si na rozdíl od nových opatření proti Moskvě nebude podle dostupných informací vyžadovat jednomyslný souhlas členských zemí evropského bloku.
Fico dříve tvrdil, že vůči samotnému 18. souboru protiruských sankcí nemá námitky. Naproti tomu záměr EK ukončit dovoz ruského plynu považuje za ideologický a opakovaně odmítl, aby slovenské domácnosti platily víc za plyn kvůli Ukrajině. Podle Fica cena plynu po zastavení dodávek z Ruska stoupne, Slovensko přijde o tranzitní poplatky za přepravu této suroviny, bude muset více platit za dopravu plynu z jiných zdrojů a navíc mu bude hrozit arbitráž od ruského koncernu Gazprom. S ním má Slovensko smlouvu o dodávkách plynu do roku 2034.
Místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie a ministr zemědělství Richard Takáč uvedl, že ochrana slovenských národních zájmů má pro něj i pro vládu přednost před politickými dopisy z Prahy. Například nejsilnější opoziční strana Progresivní Slovensko zase tvrdila, že Česko si včas zajistilo dodávky levnějšího plynu z jiných zdrojů. Liberální strana Svoboda a Solidarita zase uvedla, že uvedenou Fialovu výzvu a také podobné prohlášení německého kancléře Friedricha Merze chápe jako přátelské domlouvání Ficovi, který podle ní obhajuje ruské zájmy.