1 0 0 15.07.2025
Ruským ozbrojeným silám se stále daří rekrutovat 30 tisíc nových vojáků měsíčně. Zejména díky štědrým náborovým bonusům a klamavým smlouvám. Jde tak o něco více vojáků, než Rusko každý měsíc ztrácí.
Oproti tomu Ukrajincům vojáci zoufale chybí. Armáda zoufale potřebuje na 80 tisíc nových rekrutů, aby se vrátila do plného stavu. "Ale zkorumpovaný a nepopulární ukrajinský mobilizační systém nebyl schopen tyto síly najít. Přinejmenším ne rychle," píše novinář a válečný analytik David Axe.
Obrovský nepoměr v počtu mužů se ale v žádném významném průlomu na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii ruské války proti Ukrajině neprojevil. Alespoň ne od jara 2024 a ruského útěku z trosek Avdijivky.
"Ruské síly na Ukrajině mají spoustu vojáků - asi 600 tisíc, což je o 200 tisíc více než před invazí v únoru 2022. Ale vzhledem k tomu, že více než 20 tisíc ruských tanků, bojových vozidel a další těžké techniky vyletělo do vzduchu nebo shořelo, jsou nyní tyto jednotky oficiálně facto bez obrněné techniky," popisuje válečný analytik důvod toho, proč Rusko na Ukrajině nepostupuje. " Po 41 měsících širší války na Ukrajině už v nich zkrátka nebojují v měřítku, které by mělo sílu cokoliv změnit.
To potvrzují i údaje analytického projektu WarSpotting, které zpracovala proukrajinská investigativní organizace Conflict Intelligence Team (CIT). Ta došla k závěru, že "ruské ozbrojené síly k útokům vyměnily obrněná vozidla za pěchotu". Podle CIT Rusko v červnu ztratilo o 30 % méně obrněných vozidel než v květnu, přičemž v květnu byly ztráty zase o 30 % nižší než v dubnu.
Podle analytiků za tím nestojí to, že by Rusové zlepšili taktiku a díky ní ztráceli méně vozidel. "Tento trend pravděpodobně ukazuje spíše na rostoucí nedostatek obrněných vozidel celkově než na zvýšenou efektivitu ruské armády," vysvětlují.
Důsledky jsou podle ukrajinské analytické skupiny Frontelligence Insight hluboké. "V reakci na tyto problémy a zrychlující se vyčerpávání zásob obrněných vozidel se ruské síly stále více spoléhají na malé taktické jednotky, které využívají hlavně skrytého pohybu, aby snížily riziko odhalení. To jde ale na úkor mobility a operační flexibility," popisují.
"Jakmile takové skupiny Ukrajinci odhalí, často je rychle eliminují jejich drony nebo dělostřelectvo. I když Rusové dosáhnou taktického úspěchu, jejich schopnost využít průlomů v obraně je při pěší operaci značně omezená," dodává Frontelligence Insight.
Pokud tedy nedojde k úplnému zhroucení ukrajinské obrany, mohou podle Axeho Rusové dosáhnout pouze taktických zisků měřených v nejlepším případě v kilometrech za měsíc. "Operační postup - desítky či stovky kilometrů za pouhé dny či týdny - je prakticky nemožný. Vojáci jedou v nepancéřovaných civilních vozidlech, nebo ještě hůře, pěšky. Tak se prostě nemohou rychle pohybovat ve složitém terénu, a to ani když najdou mezeru v nepřátelské obraně," upozorňuje.
Rusové získali v květnu území o rozloze asi 496 kilometrů čtverečních a v červnu pak 461 kilometrů čtverečních - v zemi o rozloze 603 469 kilometrů čtverečních. Již více než dva roky Rusko okupuje 19 až 20 % Ukrajiny a k jediným územním výměnám docházelo jen podél okrajů.
To se do budoucna pravděpodobně nezmění, poznamenal think-thank Institut pro studium války (ISW) ve Washingtonu. "Budoucí ruské zisky, které počítají i s relativně zrychleným postupem po pozastavení americké pomoci, zůstanou pravděpodobně postupné a plíživé a povedou k neúměrně vysokým ztrátám," píše.
Ruská armáda stále vlastní tisíce obrněných vozidel, z nichž mnohé získala ze skladů z dob studené války. A ruský průmysl také vyrábí několik stovek nových tanků T-90M a přibližně tisíc nových bojových vozidel ročně. Nová výroba ale pouze udržuje stávající zásoby vozidel Kremlu - a ty jsou značně vyčerpané, uzavírá Axe.