Kategorie zpráv

Rusko se v něčem chová podobně jako nacistické Německo, míní Pavel

Rusko se v něčem chová podobně jako nacistické Německo, míní Pavel; Zdroj foto: Vojtěch Gross

"Dnešní Rusko se bohužel chová v některých ohledech jako se kdysi chovalo nacistické Německo. Nerespektuje mezinárodní právo, respektuje právo silnějšího, napadlo suverénní zemi a vede s ní už víc než tři roky agresivní válku," řekl v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.

Prezident vzdal hold všem, kdo bojovali proti nacismu, italskému fašismu, proti císařskému Japonsku, včetně Rusů. "Ale vůbec to neznamená úctu k dnešnímu Rusku," dodal Pavel.

Prezident je hrdý na to, že se ČR k ruské agresi vůči Ukrajině postavila od začátku zcela jednoznačně a odsoudila ji. Poučením z druhé světové války podle Pavla je, že se autoritářům a agresorům nesmí ustupovat.

Touto optikou je podle prezidenta třeba hledět na dnešek. Různé známky autoritářství vidí i v České republice. Varoval také před překrucováním a přepisováním historie. "Svědky toho přepisování jsme dodnes. Ve čtvrtek v Praze bylo několik shromáždění, ve kterých byla historie překrucována," uvedl prezident. Nutné je podle něho stavět se k historii co nejobjektivněji.

Na demonstraci SPD a partnerských stran zazněla kritika zvyšování výdajů na obranu.

Na Staroměstském náměstí v Praze se ve čtvrtek uskutečnila demonstrace SPD a jejích partnerských stran pro sněmovní volby, na které řečníci kritizovali zvyšování výdajů na obranu. Zároveň vyzývali k uzavření míru na Ukrajině, kterého lze podle nich dosáhnout jen dohodou Ruska se Spojenými státy. Na pražském náměstí Republiky na další demonstraci protivládní aktivista Ladislav Vrabel obviňoval média a politiky napříč politickým spektrem, že úmyslně vyvolávají protiruskou nenávist a snaží se Česko dovést do války.

Pavel večer účastníky koncertu vyzval, aby mysleli na nutnost bránit se autoritářským tendencím. V závěru asi pětiminutového proslovu řekl, že je třeba, "pokud půjdeme letos na podzim volit, abychom volili s rozumem, abychom volili takové politiky a takové strany, které to budou s bezpečností v naší zemi myslet vážně".

Na slavnostním koncertu ve čtvrtek zazněla Symfonie č. 9 d moll Ludwiga van Beethovena, jejíž poslední větou je Óda na radost. Beethovenova hudba na text básně Friedricha Schillera se roku 1965 stala evropskou hymnou.

V závěru svého projevu uvedl, že by si přál, aby lidé volili politiky a strany, které to budou "s bezpečností naší země myslet vážně".