0 0 0 23.07.2025
Vše začíná nevinně - inzerátem, který slibuje "dobře placenou práci v Rusku". Právě na takovou nabídku zareagoval i Wahid Mursal al-Shibli, zemědělec ze syrské provincie Suvajda. V rámci náborového pohovoru předložil své dokumenty a získal vízum označené jako "služební cesta". Netušil, že místo práce jej čeká frontová linie v Luhanské oblasti.
Když po několika měsících zaslal své rodině zvukový vzkaz popisující utrpení a beznaděj, žádala provincie Suvajda ruské úřady o jeho návrat. Marně. Wahid byl nakonec zabit během brutální ofenzivy, kterou jeho spolubojovníci označovali jako "mlýnek na maso".
Podobný osud sdílejí i další Syřané a Jemenci, kteří se do Ruska vydali s nadějí na lepší život. Smlouva s ruským ministerstvem obrany jim sice zaručuje měsíční plat až 2000 eur (v přepočtu téměř 50 tisíc korun) a příslib občanství, jenže v praxi hojně končí v masakrech bez šance na návrat. Ti, kteří padnou nebo utrpí zranění, nedostávají žádné odškodnění.
Hlavní komunikační platformou pro verbování arabských žoldnéřů jsou aplikace jako Telegram či WhatsApp. Mezi největší náborové kanály patří skupina s názvem "Drug Rossii" (Přítel Ruska). Po navázání kontaktu jsou zájemci požádáni o zaslání naskenovaných dokumentů. Následně jejich jména putují k úředníkům v Brjanské oblasti, kteří zařídí víza. V praxi jde o "obchodní" víza, která ve skutečnosti slouží jako zástěrka pro přesun cizinců do armády.
Klíčovým koordinátorem tohoto mechanismu je podle zjištění Insideru konzulární pracovník ruského ministerstva zahraničí Ruslan Markov. Dopisy od starostů a vedoucích okresů Brjanské oblasti potvrzují, že právě jejich kanceláře zvou Syřany "k dobrovolné službě v zóně speciální vojenské operace". Markov přitom v minulosti pracoval v měnovém odboru a má podle dostupných informací vazby na ruské tajné služby.
Vedle arabských rekrutů Moskva čím dál více spoléhá i na občany Kuby. Ti kvůli bezvízovému styku a přímým letům do Moskvy přicházejí do Ruska snáz. Podle úniku dat z roku 2023, která zveřejnila platforma InformNapalm, vstoupilo do ruské armády více než 200 Kubánců. Některé identifikovala BBC podle fotografií v uniformách či na základě záznamů na sociálních sítích.
Jejich motivace je podobná jako u Syřanů - zoufalství z ekonomické krize, průměrný kubánský plat kolem 25 dolarů (přibližně 526 korun) měsíčně a příslib ruského občanství i platů dosahujících až 2000 dolarů (42 tisíc korun). Pro mnoho mladých mužů z Karibiku se nabídka z Ruska stává neodolatelnou.
Kubánské úřady se v reakci na tyto informace vyjádřily nejednoznačně. Zatímco v září 2023 oznámily zatčení 17 osob zapojených do náboru, krátce poté kubánský velvyslanec v Moskvě prohlásil, že nemají nic proti těm, kdo "legálně podepíší smlouvu a chtějí se zapojit". Následně však ministerstvo zahraničí Kuby deklarovalo, že účast občanů v zahraničních konfliktech odmítá.
Fakt, že ruská armáda sahá po rekrutech ze zahraničí, svědčí o vysokých ztrátách na bojišti. Ukrajinské odhady hovoří až o 500 000 mrtvých a raněných na ruské straně.
Nábor cizinců tak pro Kreml představuje způsob, jak tyto ztráty částečně nahradit, a zároveň se vyhnout další mobilizaci, jež by mohla vést k masivnímu odporu v ruské společnosti. Cena za tuto taktiku však zůstává vysoká - v první linii končí lidé, kteří netuší, co je čeká, nemají potřebný výcvik a jejich život na frontě mnohdy trvá jen několik hodin.