10 0 0 01.05.2025
Stalinův pomník na pražské Letné byl jedním z nejvýraznějších symbolů komunistické éry v Československu. Monument, navržený sochařem Otakarem Švecem a architekty Jiřím a Vlastou Štursovými, zobrazoval Stalina v čele průvodu zástupců sovětského a československého lidu. Sousoší měřilo 15,5 metru na výšku, 12 metrů na šířku a 22 metrů na délku a bylo postaveno ze 17 tisíc tun materiálu, včetně 235 žulových kvádrů.
Stavba pomníku byla zahájena v roce 1949, dokončit jej se podařilo až v roce 1955. Sochař Otakar Švec spáchal krátce před odhalením pomníku sebevraždu. Údajně kvůli psychickému tlaku a obavám z následků případného neúspěchu díla. Na vině však mohla stejně tak být i skutečnost, že v dubnu 1954 spáchala sebevraždu jeho manželka Vlasta.
Mezi lidmi se kvůli vzhledu sousoší rychle ujal název "fronta na maso", což odráželo jak jeho vzhled, tak i tehdejší problémy se zásobováním. Své slávy si ale sousoší příliš dlouho neužilo. Na dvacátém sjezdu KSSS v roce 1956 pronesl sovětský vůdce Nikita Chruščov slavný proslov, ve kterém kritizoval Stalinovu politiku.
V tajném projevu, který byl určen pouze vrcholným sovětským komunistům a špičkám zahraničních komunistických stran, tvrdě kritizoval Stalinovu politiku, připustil chyby a omyly, které se v průběhu jeho vlády udály. Kritizoval zejména kult osobnosti, který vzrostl až do obludných rozměrů.
Po kritice Stalinova kultu osobnosti se tak pomník, který doslova zosobňoval vše kritizované, stal nežádoucím symbolem. V roce 1962 proto došlo pomocí dvou tun trhavin a dvou tisíc rozbušek k jeho definitivnímu odstřelení. Dnes na místě bývalého pomníku stojí Metronom, umělecký objekt od Vratislava Nováka, instalovaný v roce 1991.