3 0 0 16.07.2025
"Historický sendvič. Stříbrná linka domu v návaznosti na těžení stříbra, archeologický nález a stříbrné filmové plátno." Tak zní krátký popis projektu s názvem Stříbrný dům od Atelieru Štěpán.
Proč zrovna historický sendvič? Každé patro budovy je z jiné epochy - ve sklepě začínáte gotikou, v podkroví končíte současností - a mezi tím projíždíte výtahem skrze vrstvy stavebního vývoje.
Dům, který dnes nese hrdý titul Památka roku 2024 (3. místo v celostátním kole), byl dlouhá léta nevyužívaný. Jeho obnova tak nebyla jen o opravě zdiva a střechy, ale především o nalezení nového života měšťanského domu s kořeny sahajícími do 13. století - období stříbrné horečky, která udělala z Jihlavy jedno z nejvýznamnějších měst českého středověku.
Volba "stříbrné linky" byla jasná. Při archeologickém průzkumu byl totiž ve dvoře objeven unikátní nález nástrojů na ražbu stříbrných mincí z doby před rokem 1300. Stříbro se proto stalo nejen tématem, ale také barvou celého návrhu. Interiér domu pracuje se stříbrnými a šedými tóny, které spojují historické a současné vrstvy. Najdete je ve výmalbách, akustickém sále, na kamnech, zábradlí i střeše z falcovaného plechu.
Rekonstrukce neznamenala jen opravu, ale celkovou transformaci. Ve sklepě naleznete expozici archeologických nálezů, v přízemí informační centrum a čajovnu. Patra zdobí koncertní sál (pro 50 osob), dva malované historické salonky a zázemí pro Bránu Jihlavy, Centrum dokumentárního filmu (CDF) a Jihlavský architektonický manuál (JAM).
Architektonickým šperkem je pak podkrovní promítací sál s filmovým plátnem - opět stříbrným. Tento prostor symbolicky zakončuje cestu návštěvníka časem i prostorem.
Směrem do zahrady přibyla nová kubická hmota z černěného betonu a nerezové tkaniny. Nejde o modernistický kontrast, ale o pečlivě komponovaný doplněk - funkční, decentní a umístěný přesně tam, kde dříve stálo dvorní křídlo. Obsahuje zimní zahradu čajovny, schodiště a světlík. Všechny tyto části citlivě doplňují hlavní budovu.
Interiéry zůstaly "nahé". Výmalby z různých období byly restaurovány - v apartmánu ve druhém patře dokonce tak pečlivě, že skleněná koupelna se stříbrnou mozaikovou podlahou musela být osazena doprostřed místnosti, aby se stěn nedotkla.
"Ve výtahové šachtě můžete vidět i část expozice nebo mé stříbrné boty ze slavnostního otevření domu," dodává architekt Marek Jan Štěpán s úsměvem.
Nová střecha, která nahradila původní staticky nevyhovující konstrukci z roku 1893, se zvedla o půl metru. Mezi historickou hmotu a novou střešní konstrukci byla vložena prosvětlovací štěrbina.
Síla Stříbrného domu tkví nejen v jeho historické hodnotě, ale v tom, jak otevřeně a bez příkras ukazuje čas, přeměnu, vrstvy.
Projekt vznikl za podpory norských fondů EHP 2014-2021 a statutárního města Jihlavy a předcházelo mu mapování jihlavských domů studenty Fakulty architektury VUT v Brně. A výsledek? Citlivě obnovený dům, který není jen památkou, ale i kulturním a vzdělávacím centrem.