6 0 0 03.07.2025
V hloubi jihoamerické džungle, nedaleko hranic s Venezuelou, se 18. listopadu 1978 odehrál masakr, při kterém zemřelo 918 lidí. Fanatický vůdce sekty Chrám lidu, Jim Jones, tady v roce 1974 založil místo, které se mělo stát rájem na Zemi. Namísto toho se ale postupně proměnilo v totalitní režim plný strachu, hladu a kontroly, kde na členy čekala jen tvrdá dřina a vymývání mozků.
Na povrch v tu dobu začaly vyplouvat informace o psychickém a fyzickém násilí a vydírání, mluvilo se také o sexuálním zneužívání. Situaci se proto osobně vypravil prověřit americký kongresman Leo Ryan. Setkání se však vyhrotilo, několik desítek členů sekty ho dokonce prosilo o pomoc s útěkem. Jones se tak rozhodl odletu delegace zabránit. Na letišti proto ozbrojená stráž, která byla s vůdcem po celou dobu v kontaktu, zahájila intenzivní palbu. Při ní byl smrtelně zasažen i kongresman. Rovnou dvaceti kulkami.
Tato událost rozpoutala katastrofu. Jones věděl, že mu smrt kongresmana neprojde. Nechal proto celou komunitu, tedy přes 900 lidí, shromáždit do hlavní budovy Jonestownu, kde jim oznámil, že všichni musí zemřít. S ozbrojeným komandem za vůdcovými zády lidé neměli na výběr - všichni, včetně dětí, se museli napít kyanidu. Ti, kdo odporovali, byli zastřeleni nebo jim byl jed vpraven injekčně.
Jonestown byl po tragédii téměř zničen a během takřka pět desetiletí si džungle své místo nemilosrdně bere zpět. Zůstaly jen základy staveb, přibyly improvizované památníky. Dostat se do hluboké džungle je obtížné, ani to však dobrodruhy neodradí. Guaynská cestovní agentura od letošního roku nabízí speciální zájezdy pro všechny, kteří chtějí tragické místo vidět na vlastní oči.
To okamžitě vyvolalo řadu kontroverzních reakcí. Kritici se ohánějí etikou a mluví o zneužití tragédie kvůli komerci, průvodci naopak krok obhajují tím, že jde o vzdělávání a varování před fanatismem. "Nabízí to kritické ponaučení o psychologii kultů, manipulaci a zneužívání moci," řekla pro Washington Post Roselyn Sewcharranová, majitelka a zakladatelka Wanderlust Adventures.
V propozicích zájezdu se pak dozvíte bližší informace o průběhu 27hodinové návštěvy. "Začnete na letišti Port Kaituma, na místě tragického útoku v roce 1978, a poté navštívíte památník Jonewstown, kde uctíte památku těch, kteří přišli o život," píše společnost Wandelust na svých webových stránkách. "Cestou se můžete kochat klidnou krásou regionu a objevit skryté pozůstatky, které kdysi byly součástí soběstačné komunity Jonestownu." Vrcholem zážitku pak má být poslech z první ruky od člověka, který v oblasti žil během existence Jonestownu. Náklady na osobu se pohybují okolo 750 dolarů, tedy necelých 16 tisíc korun.
Masová sebevražda není jediným "škraloupem" Francouzské Guyany. Od roku 1852 až do roku 1946 země fungovala jako trestanecká kolonie pro ty největší zločince. Přísně střežené věznice se rozkládaly nejen na pevninském území, ale i na přilehlých ostrovech, včetně nechvalně proslulých Ďábelských ostrovů. O tamních drsných podmínkách kolovaly hororové zvěsti a utéct odtud bylo prakticky nemožné. Přesto se to některým povedlo, včetně Henriho Charrièra, který své vzpomínky popsal v autobiografickém románu Motýlek, podle něhož vznikl i stejnojmenný film.