6 0 0 14.05.2025
Praha 14. května 2025 (PROTEXT) - Mrtvice je nejčastější příčinou invalidity dospělých, netýká se však jen starších lidí. Může postihnout i mladého člověka. Mrtvici neboli centrální mozkové příhodě (CMP), která je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí hned po nemocech srdce, se ale dá do jisté míry předcházet. Světový den proti mozkové mrtvici připadá na 15. květen, u této příležitosti VoZP připomíná, jak toto onemocnění včas odhalit a jak mu předcházet.
Existují totiž rizikové faktory, které na vznik mrtvice poukazují a jejichž sledováním a zlepšováním se lze mrtvici vyhnout. Mezi velmi závažné a často podceňované preventivní opatření patří sledování zvýšeného krevního tlaku, který je velmi významným rizikem při vzniku mozkové mrtvice. Jeho kontrola společně s hladinou cholesterolu a cukru v krvi výrazně ke snížení rizika cévní mozkové příhody přispívají.
Mezi rizikové faktory CMP, které nelze ovlivnit, patří věk, pohlaví a rodinná dispozice. Počet CMP se zvyšuje již od 40. roku, v mladším věku jsou více ohroženi muži, kolem šedesáti let jsou obě pohlaví zastoupena zhruba stejně a ve vyšším věku převažují ženy. Pokud je v rodině častější výskyt srdečně cévních onemocnění v mladším věku, pak je riziko vzniku CMP vyšší. Další neovlivnitelnou příčinou vzniku CMP je vrozená vada cév, která vede k vytvoření tzv. výdutě. Toto vyklenutí cévy může být dlouhá léta bez příznaků a při náhlém prasknutí způsobí krvácení.
Odborníci uvádějí, že většině případů mrtvice se dá předejít. "Zdravý životní styl, tedy fyzický pohyb, zdravý jídelníček, správná tělesná hmotnost a vyhýbání se tabákovým výrobkům je jedním ze základních předpokladů. A nesmíme zapomenout ani na škodlivost dlouhodobého stresu, který má na kardiovaskulární onemocnění zásadní vliv," říká MUDr. Milan Prokop, konzultant VoZP.
Více než 70 % Čechů bohužel nedokáže příznaky mozkové mrtvice rozpoznat, přestože existuje jednoduchý test, který může na tento vážný stav včas upozornit. Varovným signálem může být pokles jednoho koutku úst nebo výrazná asymetrie v pohybu obličeje. Podezření z poruchy mozkové funkce také vyvolává situace, kdy při pokusu o předpažení obou paží se zavřenýma očima dojde k poklesu jedné z nich nebo k jejich nestejné poloze. Důležitým příznakem je rovněž porucha řeči – pokud nemocný nerozumí běžné větě, nedokáže ji zopakovat, nebo má potíže s výslovností. V každém z těchto případů je nezbytné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Lékaře je vhodné volat i tehdy, pokud se problém objeví pouze při jednom z uvedených projevů.
"Cévní mozková příhoda je stejně jako srdeční infarkt závažný akutní stav, který vyžaduje okamžitý zásah na specializovaném pracovišti. Každá chvíle, kdy je mozek nedostatečně prokrven, vede k poškození nervových buněk, které může být nevratné. Proto je nutné jednat rychle, i lehké a přechodné příznaky, jež do několika minut či hodin odezní, jsou varováním před možností opakování, většinou se závažnějšími následky," dodává MUDr. Milan Prokop.
Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje svým klientům řadu výhod spojených s předcházením celé řadě onemocnění včetně mozkové mrtvice. Nabízí například příspěvky na pohybové aktivity a také plně hradí většinu preventivních prohlídek. Více informací o benefitech naleznete na webu www.vozp.cz/prispevky-na-prevenci.
O Vojenské zdravotní pojišťovně
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech. O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.
www.vozp.cz