4 0 0 20.07.2025
Palermo je největším městem na Sicílii, tepající metropolí, která vám nebude připomínat nic, co znáte z Česka ani zbytku Itálie. Proč tomu tak je, vysvětluje historie.
Palermo bylo hlavním městem normanského království. Normani po sobě nechali mnoho netypických staveb, které rozhodně stojí za návštěvu. I před jejich příchodem, v době arabské nadvlády, bylo město důležitým centrem. Noví normanští králové se snažili přizpůsobit, s muslimy spolupracovali, dokonce jim nechali částečnou svobodu vyznání a z arabského umění si hodně převzali. Právě tato kombinace činí místní architekturu naprosto unikátní.
Monumentální středověká stavba v Palermu sloužila jako sídlo králů a jejich rodin. V kolosálním paláci se nachází i soukromá kaple (Cappella Palatina) obalená zlatem nebo soukromé pokoje krále Rogera (vládl ve 12. století) s hravou výzdobou. Na stěnách najdete exotická zvířata a palmy. Nevýhodou je drahé vstupné (skoro 20 eur), na návštěvu si vyhraďte zhruba dvě hodiny.
Nejhonosnějším kostelem ve městě je rozhodně katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Cattedrale di Palermo). Její interiér můžete navštívit zdarma. Pokud jste ochotni si připlatit 7 eur, doporučujeme především výstup na střechu. Za pěkného počasí se vám naskytne neopakovatelná podívaná na okolní hory i moře.
Tip pro milovníky historie: Navštivte také kryptu se středověkými hrobkami a zdobenou královskou korunou. Za návštěvu určitě stojí i kostely Martorana a S. Cataldo.
Večer si v Palermu dopřejte romantickou procházku k moři, kolem přístavu najdete řadu výborných restaurací s výhledem na moře.
Tip: Zkuste třeba rybí restauraci Ciurma.
Pokud vás více zajímají současná témata, nevynechejte expozici No Mafia Memorial. Právě díky pohnuté historii spojené s mafií je ostrov proslavený po celém světě. Mafie tu úřadovala ve velkém a nebála se zabíjet soudce, prokurátory ani novináře. Obětem tohoto řádění je věnováno právě toto drobné muzeum se vstupem zdarma.
Sicílie se obecně pyšní výborným jídlem, víceméně cokoliv, co ochutnáte, vás ohromí. Představíme si alespoň základní recepty, které byste měli zkusit.
Arancini - smažené rýžové kuličky s náplní (nejčastěji ragú nebo jiná omáčka, popřípadě sýry). Seženete je na každém rohu, stojí kolem 2 až 3 eur.
Pasta alla norma - "správné" těstoviny, s lilkem, rajčaty, bazalkou, posypané tvrdou slanou ricottou. Zkuste je třeba v restauraci Salmoriglio.
Stighiolla - palermský streetfood, který jinde nenajdete. Telecí nebo jehněčí střívka nabodnutá na špejli, grilovaná na otevřeném ohni a pokapaná citronem.
Canoli - typický dezert, který najdete na Sicílii všude. Jedná se o trubičku naplněnou našlehanou ricottou. Existuje řada variant, vyzkoušejte třeba verzi s pistáciemi.
Tip pro odvážné: Vyzkoušejte Panino se slezinou (Pani câ meusa).
Na trhu Ballarò můžete ochutnat všechny výše zmíněné pokrmy a ještě mnohem více. Na trhu to nejvíc žije kolem poledne, řada stánků i restaurací odpoledne zavírá. Návštěva je jedinečným zážitkem, plným chutí, barev a křiku místních prodavačů, kteří vás budou vehementně zvát dovnitř restaurací.
Jednou z nejkrásnějších pláží u Palerma je Mondello, chodí sem všichni místní. Od města je vzdálená půl hodinky autem nebo hodinu autobusem. Pokud vás láká čisté moře a pohoda na pláži, určitě se sem vydejte a nebudete litovat. V okolí najdete řadu výborných restaurací.
Na kopci Monte Caputo nad Palermem se nachází město Monreale. Pokud milujete památky, vypravte se sem na výlet. V Monreale se nachází jedna z nejkrásnějších katedrál v celé Itálii, plná blyštivé mozaikové výzdoby.
Tip: Nevynechejte "chiostro", tedy křížové chodby s originálními zdobnými sloupy, a zahrady.
Pokud toužíte nejen po památkách, ale i po kouzelných plážích, vydejte se do městečka Cefalù. Je malebné a vévodí mu katedrála zasvěcená transfiguraci Krista, kde se můžete pokochat mozaikovou výzdobou.
Cefalù je pohodlně dostupné z hlavního města. Pokud nemáte auto, vlakem se tam dostanete za hodinu a lístky stojí jen pár eur. Na své si přijdou i ti, kdo se chtějí vykoupat v křišťálově čistém moři.