8 0 0 17.05.2025
Monumentální kaplová hrobka byla postavena v roce 1883 ve vysoce prestižní části Olšanských hřbitovů - v bezprostřední blízkosti obřadní síně a míst posledního odpočinku například Karla Jaromíra Erbena nebo Miroslava Tyrše.
V letech 2022 až 2025 prošla hrobka náročnou rekonstrukcí, při níž byly využity kvalitní přírodní materiály, řemeslné techniky a moderní technologie. Cena modernizované stavby, kterou nyní nabízí realitní kancelář, činí 1 550 000 korun.
Elektrickou energii zajišťuje monokrystalický solární panel ve spojení s bezúdržbovou baterií a regulátorem. Osvětlení kaple lze navíc barevně upravit podle přání.
Součástí objektu je i podzemní krypta s instalovaným osvětlením, do níž je možné nahlédnout přes prosklený poklop z tvrzeného skla, který je zabudovaný v podlaze. V kryptě se nachází masivní trezor z 19. století od vídeňského výrobce.
Fasádu hrobky krášlí klasický portál se zdobeným nadpražím a tympanonem. Vstupní část tvoří schody z ručně opracované žuly, lemované dvěma pilastry s propracovanými hlavicemi. Štuková a pískovcová omítka je navíc dekorována květinovými metopami, které dotvářejí celkový výraz této výjimečné stavby.
Zájemce by mohla nalákat i zajímavá minulost hrobky. Nechal ji postavit jeden z nejvýznamnějších českých farmaceutů 19. století, průkopník vědecké farmacie psané v českém jazyce, osvícený městský radní a zakladatel České farmaceutické společnosti PharmDr. Alois Jandouš.
Jandouš v letech 1871-1880 působil jako vedoucí lékárník v nemocnici Milosrdných sester, později si zřídil vlastní lékárnu. Zákazníci ho mohli potkat nejprve v Bredovské ulici a poté v Mariánské ulici čp. 922 (dnešní Opletalova ulice - pozn. red.). Svými aktivitami však výrazně přesahoval obor farmacie.
Sehrál klíčovou roli ve vzniku a rozvoji České farmaceutické společnosti. Díky jeho úsilí byla vybudována třeba odborná knihovna. Angažoval se však i v politice a společenském dění - od roku 1880 byl členem reprezentace královského města Prahy, přičemž o dva roky později byl jmenován městským radním. Na této pozici působil až do konce života. Věnoval se zejména otázkám hygieny a veřejného zdraví.
Jandouš, významná osobnost české farmacie, zemřel bezdětný 24. července 1893. Jeho klasicistní kaplová hrobka, kterou si nechal postavit ještě za života, se stala nejen místem posledního odpočinku, ale i odrazem jeho kulturního rozhledu a smyslu pro symboliku.