Kategorie zpráv

Velbloudí kavalerie. V Mauritánii hlídkují proti džihádistům dromedáři

Velbloudí kavalerie. V Mauritánii hlídkují proti džihádistům dromedáři; Zdroj foto: Profimedia.cz

Tito vojáci na "korábech pouště" navazují na jednotky vytvořené bývalou francouzskou koloniální mocí a hrají klíčovou roli v udržování bezpečnosti. Ačkoli se jejich nasazení může v dnešní době zdát jako výjev z dob dávno minulých, ukazuje se, že se jedná o mimořádně efektivní strategii.

Velbloudi zvládají dlouhé pochody bez vody, orientují se v prostoru, kde terénní vozy selhávají, a unesou zásoby i na týdny dopředu. Jednotky se tak dokážou pohybovat v extrémně odlehlých a těžko přístupných oblastech, kde hrozí infiltrace džihádistických skupin ze sousedního Mali. S ním země sdílí 2 200 km propustných a nepřesně definovaných hranic.

Aby toto převážně pouštní území zmítané násilím ze strany džihádistických skupin zkrotila a udržela bezpečnostní linii, vzala si na pomoc velblouda dromedára. A vyplatilo se, k poslednímu velkému džihádistickému útoku tady došlo v roce 2011. Nicméně hrozba zůstává stále vysoká, ostatní země Sahelu, včetně Mali, Nigeru či Burkina Fasa se dál potýkají s nestabilitou.

Meharisté, kteří jsou většinou rekrutovaní z místních beduínských kmenů, ale nepředstavují jen vojenskou sílu. Stali se symbolem státu v odlehlých oblastech, řeší spory, distribuují humanitární pomoc pouštním komunitám a shromažďují zpravodajské informace. Zatímco před několika lety čítala jezdecká jednotka sotva 50 mužů, dnes jich je už na 150 a k tomu asi 400 velbloudů.

Rostoucí význam pouštních jezdců neunikl ani Evropské unii, která se snaží zabránit šíření extremismu a migraci do Evropy. Jednotku proto podpořila grantem ve výši několika milionů eur. Že zájem Evropy o tento kout světa roste, dokládají i návštěvy státníků. Nedávno sem historicky poprvé zavítala také česká hlava státu, prezident Petr Pavel tady řešil bezpečnostní a obchodní vztahy.