2 0 0 19.07.2025
To, že Rusko už delší dobu vybavuje své Šahídy termobarickými hlavicemi, řekl serveru Business Insider zástupce velitele mobilní jednotky protivzdušné obrany Teritoriálních obranných sil působící poblíž Kyjeva Oleksij.
Mění se podle něj i velikost hlavic s tím, že výbušná nálož vzrostla ze 40 kilogramů na 90 kilogramů. "V souladu s tím je ničivá síla mnohem větší," vysvětlil s tím, že o tomto problému začaly už koncem loňského roku informovat ukrajinské zpravodajské služby.
Termobarická munice, často označovaná jako vakuová bomba, funguje na principu dvoustupňové exploze. Nejprve rozptýlí jemný aerosol hořlavé látky do okolí, a poté ho zapálí. Výsledkem je extrémně silný výbuch doprovázený intenzivní tlakovou vlnou a vysokou teplotou, při němž se ve výbuchové zóně rychle spotřebuje okolní kyslík.
Tyto zbraně jsou považovány za vysoce ničivé, zejména v uzavřených prostorech, kde může jejich účinek způsobit smrtelné kombinace tlaku, žáru a nedostatku kyslíku. Teploty při explozi mohou přesahovat 2 000 °C a tlaková vlna bývá delší než u klasických trhavin, což zvyšuje rozsah škod i riziko těžkých popálenin a poranění vnitřních orgánů.
Pracovník ukrajinské státní záchranné služby, který si přál zůstat v anonymitě, serveru Business Insider řekl, že "termobarické hlavice jsou mnohem ničivější než běžné výbušniny" a mohou podle něj "spálit vše kolem sebe". Uvedl také, že Rusko je v poslední době používá častěji, a že jejich ničivý potenciál umožňuje srovnat se zemí i vícepatrové budovy.
Rusko čelí obviněním z používání těchto zbraní již od počátku invaze na Ukrajinu. Zvláštní pozornost se zaměřuje na systém TOS-1A - těžký raketomet na tankovém podvozku, schopný odpalovat střely s termobarickými hlavicemi. Britské ministerstvo obrany připomnělo, že ruská armáda tento typ zbraně nasadila už během válek v Afghánistánu a Čečensku.
Zástupkyně vedoucího ruského týmu v americkém think-tanku Institut pro studium války (ISW) Kateryna Stěpaněnková uvedla, že Moskva začala loni v létě a na podzim ve velkém měřítku instalovat termobarické hlavice do bezpilotních letounů Šahíd, což těmto zbraním umožňuje "způsobit větší škody na budovách".
Stěpaněnková řekla Business Insideru, že Rusko minulý týden použilo Šahídy s termobarickými hlavicemi při útoku na civilní infrastrukturu v Charkově a že podle ruských zdrojů Moskva tyto bomby používá také proti ukrajinským vojenským cílům podél frontové linie.
Ačkoliv použití termobarických hlavic není novinkou, Rusko podle ní nadále mění způsoby, jakými tyto údery provádí. "Integrace termobarických hlavic do levně vyrobených bezpilotních letounů může Rusku umožnit zvýšit počet úderů, které by dříve vyžadovaly větší a lépe zjistitelný systém, jako je TOS-1," uvedla Stěpaněnková a dodala, že "Rusové se také snaží tyto údery zpřesnit".
Začátkem tohoto měsíce ukrajinská armáda oznámila, že provedla dálkový útok na ruskou továrnu vyrábějící termobarické hlavice pro bezpilotní letouny Šahíd, což pravděpodobně odráží snahu Kyjeva omezit tuto hrozbu.
Zprávy o čím dál častějším výskutu termobarických Šáhidů přicházejí v době, kdy Rusko zintenzivnilo své vzdušné dronové útoky.
Šahídy se pohybují nižší rychlostí než řízené nebo balistické rakety. Jsou ale mnohem levnější, což Rusku umožňuje je používat v masivním měřítku.
V posledních týdnech Rusko podniklo útoky stovkami těchto bezpilotních letounů, raket, a návnad dronů, které vyčerpávají omezené zásoby ukrajinské protivzdušné obrany. Jen v úterý ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko zaútočilo téměř 270 drony Šahíd a návnadami na okupovanou zemi, přičemž dvě třetiny z nich sestřelilo.