9 0 0 21.07.2025
Transient luminous events (TLEs) představují krátkodobé elektrické výboje probíhající ve vrchních vrstvách atmosféry nad bouřkovými mračny. Poprvé byly fotograficky zdokumentovány až v roce 1989, i když se o nich hovořilo již dříve - zejména na základě svědectví pilotů. Jsou považovány za plazmové jevy v řídce osídlené části atmosféry, lišící se od běžných blesků v troposféře, které jsou horké - naopak TLEs jsou relativně chladné, podobající se výboji ve fluorescenční trubici.
"Páni, když jsme přelétali nad Mexikem a USA, zachytila jsem tohle," komentovala úkaz Ayersová na sociálních sítích.
Nejčastěji pozorovaným typem TLE je sprite, tedy červeně zbarvený výboj vznikající ve výšce přibližně 50 až 90 km nad zemí, obvykle jako následek silného pozitivního výboje z oblaku k zemi. A právě ten se podařilo zachytit i astronautce Ayersové. Sprity mohou mít různé tvary - například medúzovité, mrkvovité nebo sloupovité - a jsou často doprovázeny slabým "halo" účinkem. Doba trvání spritů bývá řádově v milisekundách.
Mezi další typy TLE patří blue jets, které se vyskytují ve výškách až kolem 40 km a mají typický modrý kuželovitý tvar, a gigantic jets, vzácné jevy vystupující až k hranici ionosféry (až ~80 km) a měnící barvu z modré na červenou. Výzkum TLE přináší důležitý vhled do interakcí mezi troposférou a ionosférou, zejména do procesů ionizace a přenosů energie ve vrchních vrstvách atmosféry.