6 0 0 10.05.2025
Kniha s názvem Buď připraven k udání! obsahuje sedm povídek a vychází z důkladného studia dobových dokumentů a svědectví aktérů i pamětníků. Sám Miloš Doležal k procesu jejího vzniku řekl: "Stará hrušeň v Pustolhotsku na dvoře u Průšů… sevřený výměnek v Uhřínově, kde dožíval básník… chatka u Krňan, kde byl za sudem s vodou zakopán literární poklad… Vracet se na osudová místa, "větřit" v nich paměť událostí; vyptávat se svědků a nořit se s nimi do starých fotografií, které dosud ležely v zažloutlé krabici na dně skříně. Ale také pátrat v archivech a škemrat u archivářů o další sondáž fondů. A pak pomalu rozplétat i spojovat rozličná příběhová vlákna, psát, rekonstruovat, děsit se, trnout, obdivovat, pohrdat. Být mediem."
A jaké konkrétní příběhy autor ve své knize reflektoval? Věnoval se například skláři, filantropovi a protinacistickému odbojáři Čeňkovi Františku Císařovi, kterého tehdejší režim dohnal k sebevraždě (znárodněním v roce 1945 přišel o veškerý rodinný majetek a ve své vile musel státu platit nájem). Nebo Josefu Vašíčkovi, který byl při ochraně své rodiny zastřelen ruskými "osvoboditeli".
Nikdy nepotrestaným zůstal dozorce leopoldovské věznice Ján Blahút, který zavraždil vysočinského sedláka Václava Průšu, otce sedmi dětí. Dozorce pankrácké věznice Václav Sisel byl zase naoko přísný, ale ve skutečnosti rozlišující muž, který z kriminálu tajně vynášel texty vězněných spisovatelů. Jedním z těch, kteří tehdy skončili za mřížemi, byl i katolický básník Jan Zahradníček, kterého F. X. Šalda nazval knížetem poezie. V roce 1951 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 13 let vězení za "protistátní činnost". Jeho pozdní propuštění a následné umírání je syrovou a smutnou pointou padesátých let.
Na poli dokumentárního a prozaického psaní není Doležal žádným nováčkem. Jeho zatím nejnovější kniha vlastně začíná tam, kde končila ta minulá s názvem 1945: Léto běsů. A také dva jeho předcházející tituly, které vydal v nakladatelství Host, mapují osudy temných postav i hrdinů naší novodobé historie: jde o v roce 2019 vydaného Čurdu z hlíny a knihu Do posledních sil z roku 2020, která zahrnuje tři dokumentární povídky z konce protektorátu. Buď připraven k udání! je jakýmsi završením této zamýšlené povídkové tetralogie.
Spisovatel Stanislav Beran ke knize svého kolegy poznamenal: "Je úžasný pocit přečíst si dramatický příběh a odkládat knihu s pocitem, že navzdory tíži, která na čtenáře může z textu padat, lze stále věřit v dobré konce. A ještě cennější je, že jde o příběhy skutečné. Byli mezi námi lidé, kteří v těžkých chvílích zůstali nezlomení a zasluhují si naši úctu a vzpomínku. Té se jim skrze autora naštěstí dostává."
Miloš Doležal (nar. 1970) je básník, prozaik, dokumentarista, scenárista, badatel a editor. Je autorem a spoluautorem řady rozhlasových a televizních pořadů i dokumentů z období války a 50. let, knižních rozhovorů, ale také literárních esejů. Jeho nejznámější knihou je monografie o českém mučedníkovi komunistického režimu P. Josefu Toufarovi Jako bychom dnes zemřít měli (2012) a již zmíněná básnická sbírka Jana bude brzy sbírat lipový květ (2022). Žije v Praze a v Horní Pasece na Vysočině.