0 0 0 17.07.2025
Díla nyní podle Lipavského vyžadují restaurátorskou péči a na podzim by se měla konat jejich výstava v Toskánském paláci.
Mezi pozůstalostí je například obraz Kytice ve váze od Oskara Kokoschky. "Ten měl také k rodině Masaryků velmi blízký vztah, dokonce obdržel československé občanství a za pomoci Masaryka utíkal po Mnichovu do Londýna," podotkl Lipavský. Kokoschka obraz Masarykovi podle MZV daroval v roce 1938 jako výraz vděku za pomoc při emigraci. Právě úzká vazba k osobnosti Jana Masaryka, k jeho působení v Londýně a k širší Masarykově rodině podle Peroutkové celou sbírku rozmanitých uměleckých děl spojuje. Její součástí je také obraz od Masarykova bratra Herberta, který v roce 1915 zemřel na tyfus.
"Dále akvizice obsahují známé tisky Václava Hollara Čtyři roční období, zajímavostí je drobná kresba Mikoláše Alše, která potom v akvarelu zdobí jeden ze svazků Jiráskových Starých pověstí českých," uvedla Peroutková. Ve sbírce jsou také historické mapy, které představují Čechy a Moravu na konci 16. století. "Přičemž mapa Moravy je jedna z prvních kartografických vyobrazení tohoto území," dodala kurátorka.
Sbírku uměleckých děl z Masarykova londýnského bytu Soukup podle Lipavského zachránil za vlastní peníze v dražbě v roce 1949. Ministerstvu ji darovala jeho dcera Alena Soukupová, která žije ve Francii. Lipavský chce usilovat o to, aby se zúčastnila výstavy. Jan Masaryk Soukupovi za druhé světové války svěřil i část svého diplomatického a osobního archivu. Ten jej po celá léta pečlivě uchovával a v 90. letech věnoval Národnímu archivu v Praze.
Lumír Soukup působil za druhé světové války v londýnském exilu a v roce 1946 se stal hlavním tajemníkem ministra Masaryka. Po únorovém převratu v roce 1948 za dramatických okolností emigroval a v zahraničí se zasloužil o uchování mnoha cenných dokumentů a předmětů souvisejících s československým odbojem i Masarykovým odkazem. Zemřel v roce 1991.