Kategorie zpráv

Deset mužů, kteří provozovali "ranč hrůzy" v Mexiku, dostalo 141 let vězení

Deset mužů, kteří provozovali "ranč hrůzy" v Mexiku, dostalo 141 let vězení; Zdroj foto: Reuters

Bývalý ranč Izaguirre, který se nachází v málo obydlené oblasti v katastru obce Teuchitlán, využíval jeden z nejmocnějších gangů v zemi Kartel Jalisco nová generace. Gang, často s falešnými sliby, rekrutoval mladé muže i ženy, jež pak cvičil k různým ilegálním činnostem. Jeden z přeživších rekrutů vypověděl, že ti, kteří odmítli plnit rozkazy nebo se pokusili utéct, byli biti, mučeni a zabiti, píše web stanice CBS News s odvoláním na mexické úřady.

Kartel Jalisco je jeden z drogových kartelů, které administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa označila za teroristické organizace.

Farma byla objevena už loni v září, kdy tam policie zadržela deset mužů se zbraněmi. Soud v úterý každého z nich odsoudil na 141 let a 3 měsíce vězení a nařídil jim zaplatit rodinám obětí odškodné ve výši 1,3 milionu pesos (téměř 1,5 milionu Kč).

Případ vyvolal kontroverzi poté, co skupina Guerreros Buscadores de Jalisco, která pátrá po zmizelých osobách, letos v březnu na farmě nalezla spálené lidské kosti a desítky osobních věcí včetně bot a oblečení. Zřejmě patřily lidem, kteří byli nuceni do gangu vstoupit, píše agentura AFP. Mexická prokuratura následně začala zjišťovat, zda policie loni na podzim nepochybila a zda na místě provedla dostatečné vyšetřování.

Pět dalších podezřelých, kteří byli v případu zadrženi, stále čeká na soud. Jsou mezi nimi tři policisté, člen kartelu, který údajně verboval nové členy, a José Murguía Santiago, starosta obce Teuchitlán.

Vláda Mexika podle AFP tvrdí, že neexistují žádné důkazy o tom, že ranč byl "vyhlazovacím táborem", jak tvrdí skupina, která tam nalezla lidské ostatky. Podle vlády sloužil spíše jako výcvikové středisko kartelu.

Skupina Guerreros Buscadores de Jalisco na to odpověděla, že z místa vyzvedla "17 souborů zuhelnatělých lidských kostí", které jsou nyní v péči forenzních týmů.

Mexické federální úřady evidují přes sto tisíc pohřešovaných osob od začátku záznamů podobných případů v roce 1964. Většina zmizela od roku 2006, kdy tehdejší vláda vyhlásila válku drogovým gangům a nasadila do boje s nimi armádu.

Výcvikové tábory drogových kartelů se našly i v dalších mexických státech, například Michoacánu, Tamaulipasu a Sonoře. Gangy rekrutují zejména mladé lidi ve věku 20 až 25 let, některé přímo s nabídkou lukrativních platů za nájemné vraždy, jiné získávají se slibem falešných pracovních nabídek, nebo je unášejí.