Kategorie zpráv

"Hanba!" křičeli poslanci. Zelenskyj podepsal kontroverzní zákon proti korupci

"Hanba!" křičeli poslanci. Zelenskyj podepsal kontroverzní zákon proti korupci; Zdroj foto: Reuters

"Ukrajina jako stát a jako národ bojuje ve dvou velkých válkách současně. První je totální ruská invaze. Druhou je vnitřní válka občanské společnosti proti temné stránce vlastního státu. Proti korupci, zneužívání moci, lžím, nedostatku transparentnosti, protekci, beztrestnosti a útokům na demokracii a svobodu projevu," napsal v úterý v podvečer na sociální síti X ukrajinský novinář Ilja Ponomarenko.

"Prezident Zelenskyj má stále šanci tvářit se, jako by se nic nestalo - a nepodepsat tento zákon," doplnil. Jenže hned večer Zelenskyj zákon podepsal. Prezidentský úřad tak získá větší kontrolu nad nezávislými protikorupčními orgány. 

Aktivisté a opoziční zákonodárci tvrdí, že to protikorupčním orgánům znemožní vyšetřovat vysoce postavené úředníky - pokud k tomu nedostanou zelenou od Zelenského administrativy. Národní protikorupční úřad (Nabu) a Specializovaná protikorupční prokuratura (Sapo) budou v době války podřízeny generálnímu prokurátorovi, kterého jmenuje prezident.

Po schválení zákona parlament hned hlasoval o tom, aby byl co nejrychleji podepsán, a tak jej poslali prezidentovi téměř okamžitě. Od předložení návrhů k hlasování po podpis předsedy parlamentu Ruslana Stefančuka a později prezidenta, čímž zákon vstoupil v platnost, uplynulo méně než 24 hodin. "Bezprecedentní tempo," upozorňuje web Kyiv Independent.

Části poslanců se celý proces nelíbil a během hlasování křičeli "Hanba!". A schválení vyvolalo protesty, které se v hlavním ukrajinské městě - a v několika dalších městech po celé zemi - objevily poprvé od totální začátku plnohodnotné ruské války v roce 2022. Na nich se objevily asi dva tisíce lidí, včetně obou bratří Kličkových, bývalých boxerů. Vitalij Kličko je starostou Kyjeva.

"Protikorupční infrastruktura bude fungovat. Ale pouze bez ruských vlivů. Od toho musí být vše očištěno," vysvětluje Zelenskyj, proč přes tlak opozice i některých evropských lídrů zákon podepsal.

Ani jedna ze dvou zmiňovaných protikorupčních institucí podle něj neplní svou funkci efektivně. "Je důležité, aby se generální prokurátor zavázal k zajištění skutečné nevyhnutelnosti trestu pro ty, kteří porušují zákon. Případy, které stagnují, musí být vyšetřeny," prohlásil.

Obviňování ze zneužívání pravomoci

Přestože má Volodymyr Zelenskyj stále poměrně velkou podporu jako vůdce válkou napadení země (březnová čísla Kyjevského sociologického institutu ukazují důvěru 69 procent respondentů - pozn. red.), v poslední době stále častěji čelí obviněním, že spolu s dalšími vrcholnými představiteli země zneužívají mimořádných pravomocí stanného práva k potlačování kritiků, umlčování občanské společnosti a upevňování vlastní moci.

Posílení kontroly nad protikorupčními organizacemi má být jedním z nich. Krok kritizuje podle listu Financial Times dokonce i poslankyně prezidentovy vládnoucí strany Sluha národa Anastasia Radinová.

Ta uvedla, že schválením zákona bude ukrajinská protikorupční infrastruktura fakticky rozložena a oba orgány se promění v čistě dekorativní instituce zcela závislé na vůli generálního prokurátora.

Zákon může Ukrajině ztížit vstup do EU

Reakce ze světa na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve středu dopoledne vyzval Ukrajinu k důslednému boji s korupcí německý ministr zahraničí Johann Wadephul. Podle něj je přijetí zákona překážkou na cestě Ukrajiny do Evropské unie. "Omezení nezávislosti ukrajinského protikorupčního úřadu je překážkou na cestě Ukrajiny do Evropské unie. Očekávám od Ukrajiny důsledné pokračování boje proti korupci," napsal na síť X.

Redakce Aktuálně.cz mimo jiné zjišťovala, jak na přijetí nového zákona reagují vojáci na frontě. "Někteří vojáci to možná sledují, někteří ne, já třeba ano. Podle mě to byly zbytečné struktury, které nic nedělaly. Korupce tu byla, je a bude," vzkázal redakci například voják Ruslan.

Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) už v pondělí provedla razie zaměřené na současné i bývalé úředníky protikorupčního výboru. To kritizovali jak západní země, tak občanští aktivisté. NABU k tomu například uvedla, že prohlídky byly provedeny bez soudního příkazu a podle ní byly založeny na pochybných důvodech, včetně údajné účasti na dopravních nehodách a vágních obvinění z vazeb na Rusko.

Video: Ukrajinci masivně dezertují. Když se vrátí, armáda reaguje pro mnohé překvapivě, říká Zrno