5 0 0 01.07.2025
Letní měsíce jsou pro oči často největším testem. Silné sluneční paprsky, klimatizované prostory a kontakt s vodou, která může být znečištěná nebo nadměrně chlorovaná, mohou vést k zánětům očí. Ty se mohou projevit zarudnutím, pálením, svěděním nebo pocitem cizího tělíska v oku. Často je doprovází i větší potřeba mrkat nebo slzení.
Záněty očí vznikají nejčastěji kvůli bakteriálním nebo virovým infekcím a mohou postihnout různé části oka - spojivku, víčka či rohovku. Mezi nejčastější typy patří zánět spojivek, zánět víček a zánět rohovky. Méně časté, ale závažnější jsou nitrooční záněty, které vyžadují okamžitou pozornost. Mezi typické příznaky patří i zamlžené vidění a citlivost na světlo.
Lidé pracující venku, nositelé kontaktních čoček, alergici nebo ti, kdo často pobývají v klimatizovaných prostorách, by měli být opatrní.
"Důležitou prevencí jsou v létě kvalitní sluneční brýle nebo používání umělých slz při práci v klimatizovaných prostorách. Podstatné také je vyměnit kontaktní čočky bezprostředně po plavání, nepotápět se v moři bez plaveckých brýlí, případně si oči po plavání propláchnout čistou vodou nebo umělými slzami," doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Další prevencí je sledování kvality vody, zejména v přírodních koupalištích, kde se mohou vyskytovat sinice, jež záněty vyvolávají. Léčba zánětů způsobených koupáním ve vodě s přítomností sinic může být totiž komplikovaná a někdy vést až k trvalému poškození zraku.
Pokud se objeví příznaky zánětu, není dobré je ignorovat a s návštěvou lékaře čekat. Jako první pomoc můžete použít volně prodejné oční kapky Ophthalmo-Septonex. Jestliže ale nepomáhají, zánět se zhoršuje, oko bolí a přidává se hnis, je nutné neprodleně navštívit lékaře. Léčba může být jednoduchá pomocí silnějších či antibiotických kapek, ale v těžších případech může být nutná složitější péče, kdy se do boje ke kapkám přidají také masti nebo orální antibiotika.
Bude-li navíc váš zánět infekční, může snadno postihnout všechny členy domácnosti, a proto je důležité dodržovat hygienu, nepůjčovat si ručníky či kosmetiku a omezit nošení kontaktních čoček.
Délka léčby závisí na typu zánětu a může trvat od několika dnů po týdny. Vždy je lepší předejít komplikacím včasnou návštěvou specialisty. Oči jsou citlivým orgánem a péče o ně by měla být prioritou, zvlášť v letních měsících, kdy jsou vystaveny větším rizikům.