0 0 0 01.07.2025
Možná to znáte - přijdete domů z přehřátého města, potíte se, blbě se vám dýchá, a chcete jen jedno: skočit pod ledovou sprchu. Ale podle profesora Taylora tím šokujete tělo a zpomalíte jeho přirozené ochlazovací mechanismy.
Když se tělo vystaví studené vodě, náhlý šok ho přiměje myslet si, že by si mělo teplo uvnitř uchovat. Jinými slovy - místo ochlazení se uvnitř ještě víc přehřejete.
A pokud máte vysoký tlak nebo srdeční problémy, může být takový šok dokonce životu nebezpečný.
Důležité je vědět, že tělo si teplotu reguluje samo - třeba pocením. Ale když ho místo podpory těchto mechanismů šokujete ledovou vodou, všechno se obrací proti vám.
Podle odborníků je ideální teplota vody na sprchování během veder mezi 26-27 stupni, tedy příjemně vlažná. Taková sprcha pomáhá teplo odvádět, aniž by tělo "zmátla" a donutila ho teplo zadržet.
A co hygiena? Ani tam studená voda nezaboduje. V horku se potíme víc a pot se mísí s kožním mazem a bakteriemi - hlavními viníky tělesného zápachu. Studená voda ale maz nerozpustí tak účinně jako vlažná. Navíc stahuje póry, takže se nečistoty mohou snadno zachytit uvnitř - a akné je na světě.
Ideální volbou je již zmíněná vlažná sprcha nebo koupel (26-27 °C). Ochlazujte se postupně, třeba přes končetiny. Vyhněte se ledové vodě, ledovým koupelím a skokům do bazénu. Zároveň dbejte na dostatečnou hydrataci a lehké oblečení.
A hlavně - poslouchejte své tělo. Pokud máte pocit, že je vám z horka na omdlení, nehrňte se hned do ledové sprchy. Raději si sedněte do stínu, dejte si vodu a pak si dopřejte vlažné opláchnutí.
Zdroj: DailyMail.co.uk