6 0 0 18.05.2025
Když se na jaře roku 1991 slavilo sté výročí Zemské jubilejní výstavy, málokdo tehdy tušil, že dočasné stavby vzniklé k této příležitosti přežijí desetiletí. Křižíkovy pavilony, navržené architektem Michalem Brixem, měly sloužit jen pro Všeobecnou československou výstavu. Jenže jak to tak bývá - co se osvědčí, nechává se.
A právě tyto pavilony, v těsném sousedství slavné Křižíkovy fontány, se staly neodmyslitelnou součástí areálu pražského Výstaviště.
Vystavěné ve svažitém terénu tak, aby nechaly vyniknout majestátní Průmyslový palác, pavilony dlouhá léta sloužily výstavám, veletrhům i kulturním akcím. Jenže více než tři desítky let provozu si vybraly svou daň - a nastal čas na změnu. Nikoliv demolici, ale důkladnou revitalizaci.
Cílem nebyla jen modernizace, ale skutečná proměna v multifunkční prostor, který obstojí i ve 21. století. V interiérech se tak setkává syrový beton s nerezovou ocelí, matně černé výstavní plochy kontrastují se světlými hygienickými zónami a výstavní sál nechává vyniknout tomu nejdůležitějšímu - exponátům. Prvky industriální architektury nejsou maskovány, naopak: jsou hrdě přiznané a tvoří charakter místa.
Ale to nejzajímavější se dnes odehrává o patro výš - na střeše.
Původně byla střecha pokryta tmavou betonovou dlažbou. V létě se rozpálila tak, že dokázala zvyšovat teplotu okolí až o tři stupně - večer dokonce až o deset. Tomuto fenoménu se říká "tepelný ostrov". Během revitalizace se však betonové plochy o rozloze 5000 m² odstranily a nahradily zelení.
Nově je zde 1850 m² intenzivní vegetace, která prostor zpříjemňuje. Zelená střecha navíc funguje jako přirozený regulátor dešťové vody - každý rok tak udrží přibližně 1000 m³ srážek, které by jinak skončily v kanalizaci. Voda se využije pro zavlažování i přirozené odpařování, což zlepšuje prostředí i pro návštěvníky.
Střecha už není jen technickým zázemím - stala se plnohodnotným veřejným prostorem. Najdete tu běžeckou dráhu, herní prvky, a dokonce i bufet, kde si můžete vychutnat kávu s výhledem na Průmyslový palác. Tento městský rooftop není určen jen k odpočinku, ale také ke sportu, setkávání i neformálním kulturním akcím.
Revitalizace Křižíkových pavilonů ukazuje, jak lze spojit historické dědictví s moderní architekturou a odpovědí na klimatické výzvy. Vznikl prostor, který respektuje své kořeny, ale zároveň se nebojí budoucnosti - multifunkční, udržitelný a otevřený všem.
Ať už přijdete na výstavu, koncert, nebo si zaběhat, Křižíkovy pavilony vám nabídnou zážitek, který spojuje architekturu, přírodu i městský život v jednom inspirativním celku - V srdci Prahy a s výhledem.
Na přestavbě se podíleli: Ondřej Píhrt, Štefan Šulek, Ondřej Laciga, Kateřina Luftová, Štěpán Tomš, Matěj Střecha, Vendulka Vaněčková a Pavel Dostal