4 0 0 09.07.2025
V důsledku útoku podle zdrojů agentury zahynuli nejméně čtyři z 22 členů posádky, další dva byli zraněni. Někteří z ostatních jsou nyní ve vodě v záchranných vestách, zachránit se zatím podařilo nejméně pět z nich, uvedly dva zdroje Reuters.
Loď plující pod liberijskou vlajkou a provozovaná řeckou firmou byla v pondělí napadena námořními drony a palbou z granátometů z rychlých člunů asi 50 námořních mil od jemenského přístavu Hudajdá. Při útoku byly zničeny záchranné čluny, a posádka tak nemohla loď bezpečně opustit. Po měsících klidu na této klíčové námořní trase šlo o druhý útok obecně připisovaný jemenským povstalcům Húsíům během pouhých dvou dnů.
"Jde o operaci za záchranu posádky, z nichž někteří jsou zraněni a potřebují pomoc, a vyzvednutí těl námořníků, kteří přišli o život," uvedl zástupce společnosti pro řízení námořních rizik Diaplous, která se na akci podílí. "Naším cílem je mírová operace," řekl s tím, že mise byla zahájena ve spolupráci s britskou bezpečnostní firmou Ambrey.
Provozovatel plavidla, společnost Cosmoship Management, počtu obětí útoku zatím neoznámil. Podle Reuters jde o první úmrtí námořníků při podobných incidentech o června 2024. Při předchozích útocích Íránem podporovaných Húsíů, kteří začali napadat obchodní lodě Rudém moři v listopadu 2023 údajně v solidaritě s Palestinci ve válce v Pásmu Gazy, zahynuli dohromady čtyři lidé.
V reakci na dřívější útoky opakovaně udeřily na pozice Húsíů v Jemenu také Spojené státy. Letos v květnu však Húsíové uzavřeli s Američany příměří a slíbili, že mezinárodní námořní dopravu v Rudém moři přestanou narušovat. Tehdy ovšem také uvedli, že příměří se ale nevztahuje na Izrael či na lodě plující do izraelských přístavů. Také izraelské letectvo podniklo proti povstalcům v Jemenu řadu vzdušných úderů, naposledy se tak stalo v noci na pondělí.