20 0 0 21.05.2025
Řeknu vám to jinak. Ke kandidatuře jsem se rozhodl na konci loňského léta, protože opravdu nemám pocit, že by výkonnostní, amatérský fotbal a mládež byly v rámci FAČR na prvním místě. Nejenže to tak nevypadá, ale ono tomu ve skutečnosti ani není. A to byl ten důvod, proč do toho jdu.
Věřím, že ano. LFA má svou vlastní strukturu a je efektivní, to je potřeba si přiznat. Ligový fotbal nás dneska posouvá dál, určitě to není FAČR a reprezentace. Stačí se podívat na to, jak se plní stadiony prvoligových klubů. Já mám vůči LFA absolutní respekt. Na druhou stranu - styčné body jsou rozhodčí, respektive komise rozhodčích, komise pro stadiony a samozřejmě reprezentace. Jinak by se měla FAČR věnovat amatérskému a mládežnickému výkonnostního fotbalu.
Samozřejmě. A není možné, aby LFA ovládala nebo řídila komisi rozhodčích. Já rozhodně nejsem ten, který by měl podlehnout tlaku LFA, a také k tomu nemám jakýkoliv důvod. Nikomu jsem nic neslíbil a do voleb jdu s tím, že nechci, aby se fotbalová asociace dostala do područí LFA. K tomu je potřeba dodat, že když bude ve výkonném výboru většina členů za ligovou asociaci či spojených s profesionálními kluby, je to riziko. Ale s tím neudělá nic jakýkoli předseda.
Je to tak, historicky fandím Slavii a mých pět synů jsou všichni sparťané, což je paradox naší rodiny. Nicméně si nemyslím, že je podstatné, komu fandí předseda FAČR, důležité je, aby stranil fotbalu.
Říká se, že co se týká předvolebních slibů, má valná hromada šest set šest hlasů, protože všichni delegáti slíbí hlas každému kandidátovi, který je navštíví (úsměv). Každopádně při setkáních jak na okresech, krajích, tak i při jednáních s kluby slýchávám, že se jim moje vize líbí, přijdou jim zajímavé. V řadě případů také nejsou spokojeni se současným vedením FAČR. Takže skutečně nevím, jestli jsem favorit, ale cítím, že mám šanci se stát předsedou.
Jsem sportovec. Fotbal není šermířský duel bez pravidel, kde by měl na konci skončit jeden v krvi a druhý s rukama nad hlavou.
Objíždět moravské delegáty je samozřejmě z logistických důvodů složitější, ale byl jsem ve všech krajích a ještě mě nějaké schůzky čekají. Musíme si uvědomit, že fotbal je jen jeden. Není ligový, výkonnostní, amatérský. Není český, není moravský. Je jen jeden. Problémy třetiligových nebo divizních klubů jsou na Moravě úplně stejné jako v Čechách.
Začnu od STESu. Ten má být výkonným prvkem, má generovat finanční prostředky, starat se o reprezentaci, být schopen zabezpečit komerční partnery, být vidět, podporovat aktivity fotbalové asociace. Nic z toho se z hlediska mediálního a marketingového vůbec neděje. To, že se v agentuře za tu dobu vystřídali už tři ředitelé, svědčí o tom, že tam něco nefunguje. Za prvé je to důsledek jednoznačně špatně nastaveného modelu řízení firmy. Není možné, aby v představenstvu seděl předseda a dva místopředsedové (Petr Fousek, Jiří Šidliák a Jan Richter - pozn. aut.). STES musí mít zcela jinou strukturu než FAČR a v čele musí stát odborník na tuto oblast. Markeťák, úspěšný profesionál. Stejně je potřeba pokusit se zapojit osobnosti z fotbalu, protože co si budeme povídat, když chcete komerční partnery nebo potencionální sponzory nějak oslovit, musí na setkání dorazit silné jméno.
Přesně tak (důrazně). Bylo by fajn oslovit největší kluby, které jsou úspěšné, a je mi úplně jedno, kdo mě bude volit, nebo nebude. Oni tomu rozumí, mají výsledky. Víte, kolik tvoří příjmy z merchandisingu v případě FAČR? Milion korun ročně. To je strašně málo.
V případě sportovně-technického úseku je situace velmi podobná. Dlouho nebyla pozice obsazená, pak přišel Zdeněk Psotka, po něm Erich Brabec… Já bych uvítal, kdyby tuto funkci zastávala skutečná persona, která bude v rámci sportovního fotbalu respektována všemi segmenty jak z amatérského, tak profesionálního fotbalu. Rozhodně ale nechci tvrdit, že bych v případě vítězství všechny hned vyměnil. Což je případ nejenom Ericha, ale také generálního sekretáře Martina Procházky, který svoji práci dělá z mého pohledu rozumně.
Okamžitě bych si s těmi lidmi sedl. Otázka fungování a efektivity je v rámci fotbalové asociace obrovské téma. Jsou úseky, které nejsou zaplněné dostatečně, například na úsek rozhodčích je jeden člověk málo. Samozřejmě, v první řadě jde vždy o poměr ceny a výkonu, jestli na to máme, nebo nemáme. Ale když se podíváte do oblasti IT, kde jste na padesáti milionech, myslím si, že tam by se dalo ušetřit a alokovat peníze, aniž bychom získávali další finanční zdroje.
Nesmí se stávat případy, že skončí realizační tým trenéra Šilhavého u reprezentace a později se zjistí, že proklamované odchodné bylo téměř poloviční proti tomu, co bylo vyplaceno v reálu. A nikdo se vám k tomu už potom nevyjádří. Další věc? Smlouva s agenturou Sport Invest, která se týkala natáčení zápasů výkonnostního fotbalu. Opakovaně jsem se ptal předsedy FAČR, proč se s tím nic nedělo. Bez odpovědi. Pak jsem se dozvěděl, že byla smlouva vypovězena a uzavřena nová. Nemusíme vydávat tiskové zprávy vždy, když podepíšeme smlouvu za padesát tisíc, ale na přímý dotaz musí existovat jasná odpověď. To jsou věci, které nyní nefungují, a speciálně tohle mě štve. Vždyť v asociaci jsou veřejné prostředky, jsou to peníze nás všech.
Proč nechtějí firmy dávat do fotbalu peníze? Když se potenciální partneři zeptají, jak FAČR hospodaří a funguje, vše je zahaleno do mlžného oparu. Proč by také měli dávat peníze do něčeho, když ani nevědí, za co jsou prostředky utráceny. Jsou to spojené nádoby.
Miroslav Pelta je strašně, strašně kontroverzní jméno. Viz poslední kauza, kdy se snažil půjčit si od vedení FAČR více než šest milionů. Kdybych byl já v čele asociace, nic takového bych v životě nepřipustil. Paradoxní je to, že když jezdíte po republice a ptáte se lidí, řeknou vám, že asociace fungovala nejlépe právě za Pelty.
Politika mě naučila schopnostem vyjednávat. Jestli si někdo myslí, že všechno jde hladce - nejde. Důležité je to, abyste se dostal k vytyčenému cíli, a k tomu je velmi často potřeba umění kompromisu. Že ho ovládám, cítím jako své obrovské plus. Posledních třináct let navíc působím jako šéf Motorletu, vím, jaké to je obrazně řečeno prodřít si boty a mačkat čepici, když chodíte žádat o dotace. Mojí výhodou je, že mám zkušenost i ze druhé strany. Seděl jsem tam, kde se rozhodovalo. Vím, jak se ty projekty a programy musí odpracovat, jakým způsobem se musí vyargumentovat.
Občas se mě na to někdo zeptá, ale velmi zřídkakdy. S fotbalem to nesouvisí a já posledních třináct let nedělám nic jiného, než sháním peníze pro Motorlet a starám se o něj. V politice už dávno nejsem. Hodnoťte mě prosím podle toho, jak dělám fotbal, a ne na základě toho, co bylo před patnácti lety. Svědomí mám čisté, nikdy jsem nebyl vyšetřovaný policií, natož obžalovaný či odsouzený. Ale pochopitelně, když si bude někdo chtít tuto hůl na mě vzít, tak si ji prostě vezme. Víc k tomu říct neumím.
Lidi hodnotím podle toho, jak se chovají, jaké mají výsledky a jak fungují. A pokud realizační tým A-mužstva půjde cestou, která je jasná - tedy úspěšné výsledky v kvalifikaci o MS, nebyl by důvod k nějakým změnám. Na druhou stranu nejsem člověk, který by čekal zbytečně dlouho, když se nebude dařit. To říkám jednoznačně.