10 0 0 27.05.2025
Právě na něm by se mělo uskutečnit další slyšení s Maďarskem, kde budou jeho představitelé vysvětlovat kolegům z dalších zemí EU všechny nedávné kroky premiéra Viktora Orbána.
Maďarský parlament v březnu schválil zákon, který zakazuje každoroční pochod hrdosti a umožňuje policii používat kamery s rozpoznáváním obličeje k identifikaci účastníků takových akcí. V dubnu také schválil změny, které v ústavě zakotvují, že Maďarsko uznává pouze dvě pohlaví, mužské a ženské.
"Jsme znepokojeni dopady těchto opatření na svobodu projevu, právo na pokojné shromažďování a právo na soukromí," stojí v prohlášení, které podepsaly Rakousko, Belgie, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko a Švédsko. "Jsme velmi znepokojeni tímto vývojem, který je v rozporu se základními hodnotami lidské důstojnosti, svobody, rovnosti a respektu k lidským právům," dodává text.
Vláda maďarského premiéra Orbána, který je u moci od roku 2010, se dostává s EU a jejími členskými státy do střetu opakovaně v souvislosti s dodržováním demokratických standardů, práv menšin, ale i pokud jde o zahraniční politiku. Orbán je dlouhodobě známý svými dobrými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a je také vnímán jako Putinův nejbližší spojenec v Evropě.
Kritici Orbána obviňují z podkopávání principů právního státu, což maďarská vláda odmítá, poznamenala agentura Reuters. Vládnoucí strana Fidesz uvedla, že pochod hrdosti by mohl být považován za škodlivý pro děti a že jejich ochrana je nadřazena shromažďovacímu právu.
"Vyzýváme Maďarsko k revizi těchto opatření, aby zajistilo respektování a ochranu lidských práv a základních svobod všech svých občanů, a tím splnilo své mezinárodní závazky," stojí v prohlášení. "Sdílíme obavy, které v tomto ohledu vyjádřila Evropská komise, a vyzýváme komisi, aby v případě, že tato opatření nebudou odpovídajícím způsobem revidována, urychleně plně využila dostupný soubor nástrojů," dodává text.