1 0 0 12.05.2025
Někteří analytici tvrdí, že náhlá změna v Putinově přístupu ohledně ruské agrese je promyšlená. Chce konflikt eskalovat a zároveň odvést pozornost k diplomacii, píše Kiyv Post.
Překvapivá Putinova slova následovala po ruské přehlídce ke Dni vítězství. Tam vedle něho stál čínský prezident Si Ťin-pching a oba si před kamerami vyjadřovali vzájemnou podporu.
Čína ale hraje vlastní hru. Právě se účastní klíčových schůzek se Spojenými státy. Tato jednání, která se soustředí na cla a přístup na trh, jsou považována za zásadní pro zotavení Pekingu po pandemii koronaviru.
Rusko podle deníku představuje pouze 3,9 procenta čínského obchodu. Státy, které jsou členy NATO, tvoří více než 40 procent. Navíc americký senátor Lindsey Graham připravuje zákon o protiruských sankcích, který zavádí až 500procentní cla na země nakupující ruskou ropu, plyn nebo uran.
Opatření představuje významné riziko právě pro Čínu, která je významným dovozcem ruských energetických surovin. Peking může Moskvě podle ukrajinského serveru poskytovat rétorickou podporu, ale zdá se, že jeho ekonomické propočty se mění.
Ve Washingtonu navíc roste podpora nových sankcí z obou hlavních politických stran. Zákonodárci se snaží zvýšit tlak na Kreml v situaci rostoucí skepse ohledně jeho záměrů ukončit svoji agresi.
Začíná se měnit i pohled amerického prezidenta Donalda Trumpa, který si věřil, že dokáže rychle vyjednat mír. Jeho tón je podle Kyiv Post nyní opatrnější a odráží pochybnosti o tom, zda Putin hodlá jednat v dobré víře.
Po Putinově výzvě Evropou podporovaný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil připravenost zúčastnit se jednání osobně a zopakoval, že nezbytnou podmínkou je úplné příměří. "Nemá smysl prodlužovat zabíjení. Doufám, že Rusové nebudou hledat výmluvy," dodal Zelenskyj.
Vzhledem k tomu, že Ukrajina se k mírovému procesu zavázala, pozornost se přesouvá na to, zda Rusko dodrží svou vyjadřovanou ochotu. Nyní už se ale pomalu vyjasňuje to, jestli je Putin připravený usilovat o ukončení války jednáním, nebo jestli jeho nabídky zůstanou jen rétorické.
Místopředseda ruské horní komory parlamentu Konstantin Kosačev totiž uvedl, že účast Putina na setkání se Zelenským v Turecku je nemožná, protože by se konala moc narychlo. "Je to čiré divadlo, komedie, protože takto se summity, zejména v tak obtížné situaci, neorganizují," řekl podle ruské státní agentury TASS v televizi Rossija 1.