2 0 0 27.05.2025
Nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko, které má ve čtyřčlenné delegaci pod vedením českého europoslance Tomáše Zdechovského zástupce Michala Wiezika, už předem případné podobné výtky odmítlo. Třídenní mise europoslanců vyvrcholí ve středu.
"Přichází sem starostlivě vybraná skupinka s cílem prezentovat Slovensko v Bruselu jako černou díru na mapě Evropy. Je to důsledek očerňování Slovenska v zahraničí opozicí," uvedl Šutaj Eštok na pondělní tiskové konferenci. Dodal, že Hlas-SD odmítá "zákeřné ubližování Slovensku a jeho občanům".
Slovenský ministr vnitra také tvrdil, že nejde o běžnou kontrolní misi. Kritizoval, že do delegace nebyl zařazen europoslanec za Hlas-SD Branislav Ondruš. Ten není v Evropském parlamentu členem žádné frakce ani členem CONT.
Opoziční Progresivní Slovensko kritiku mise europoslanců už předem odmítlo a poukázalo na to, že europarlament má v kompetenci kontrolu unijního rozpočtu. Wiezik řekl, že europoslanci se sejdou se zástupci slovenské vlády, parlamentu, nevládních organizací, občanského sektoru či s investigativními novináři.
Podle Wiezika program mise byl doplněn o kauzu spojenou s podezřeními ze zneužívání evropských peněz na podporu cestovního ruchu na venkově.
Slovenská opozice i média v uplynulých týdnech upozornily na případy, že za evropské peníze patrně vyrostly na Slovensku místo penzionů luxusní soukromé vily. Dotace byly přidělovány za dřívějšího vládnutí současného již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica.
"Je podezření ze systémového zneužívání těchto prostředků. Je na místě, aby byla zjištěna situace," uvedl Wiezik o čerpání peněz z evropských fondů na Slovensku a o misi europoslanců.
Podle Zdechovského je cílem návštěvy nejen nezávislé posouzení využívání evropských fondů, ale i dodržování pravidel právního státu a svobody médií v zemi.
Loni v lednu EP přijal rezoluci odsuzující snahy Ficovy vlády měnit trestní právo a zrušit Úřad speciální prokuratury. Tyto návrhy, které zahrnovaly také snížení trestních sazeb za korupci a až na výjimky také u ekonomické kriminality, jakož i obecné zkrácení promlčecích dob trestných činů, pak slovenský kabinet v parlamentu prosadil. Slovenská sněmovna následně hlasy vládních poslanců uvedenou rezoluci EP odsoudila.
Současná mise europoslanců na Slovensku navazuje na podobnou návštěvu po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018, po které v zájmu řešení vzniklé politické krize Fico rezignoval na funkci ministerského předsedy. Do čela vlády se pak Fico vrátil po předloňských předčasných parlamentních volbách, ve kterých zvítězila jeho strana Směr-sociální demokracie.