1 0 0 27.07.2025
Přeshraniční střety mezi Thajskem a Kambodžou pokračují čtvrtým dnem.
"Obě strany usilují o okamžité příměří a mír. Zároveň se chtějí vrátit k 'obchodnímu stolu' se Spojenými státy, což však podle nás není vhodné, dokud boje nepřestanou. Dohodly se na okamžitém setkání a rychlém sjednání příměří," napsal v sobotu americký prezident.
Thajské ministerstvo zahraničí reagovalo zdvořile, ale zdrženlivě, píše agentura Reuters. Uvedlo, že thajský premiér Pchúmtcham Večajačaj děkuje Trumpovi za jeho zájem a v zásadě souhlasí, že příměří je potřeba. "Thajsko by však rádo vidělo upřímný záměr ze strany Kambodže," uvedlo podle Reuters ministerstvo a zopakovalo Bangkoku, že si přeje dvoustranný dialog.
Kambodža je ochotná jednat o příměří, aby zastavila konflikt s Thajskem na hranicích, uvedl dnes podle agentury AFP kambodžský premiér Hun Manet a přivítal zásah amerického prezidenta Trumpa.
Thajsko a Kambodža si dnes však navzdory spekulacím o příměří opět začaly vyměňovat palbu, píše AFP s odvoláním na své novináře na místě a kambodžské ministerstvo obrany. Střety podle ministerstva začaly kolem 4:50 ráno místního času poblíž dvou chrámů, o které tyto sousední země v jihovýchodní Asii vedou spory.
Thajsko v pátek obvinilo Kambodžu z rozpoutání bojů a vyzvalo k ukončení nepřátelských akcí. Zabito bylo od začátku konfliktu nejméně 33 lidí, dalších 130 000 lidí muselo v důsledku bojů opustit domovy, dodal Reuters.
Mezi oběma zeměmi vzrostlo v poslední době napětí na hranicích. Bangkok ve středu odvolal svého velvyslance v Kambodži a vyhostil kambodžského zvláštního vyslance v reakci na to, že kvůli minám bylo zraněno dalších pět thajských vojáků a jeden z nich podle AP přišel o nohu. První přestřelky vypukly ve čtvrtek. Kambodža také oznámila, že snižuje diplomatické vztahy s Thajskem na nejnižší úroveň, vyhošťuje thajského velvyslance a odvolává všechny kambodžské zaměstnance z velvyslanectví v Bangkoku.
Thajsko a Kambodža se už více než 100 let snaží získat kontrolu nad řádně nevymezenými oblastmi podél 820 kilometrů dlouhé společné pozemní hranice. Tu stanovila v roce 1907 Francie, jejíž kolonií byla tehdy Kambodža. Země se přou o území hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. století, které si Thajsko nárokuje proto, že kontroluje hlavní přístupové cesty k objektu.