9 0 0 27.05.2025
"Lepší než začít panikařit, hledat někde krvácející cévu - kdy mezitím ten pacient vykrvácí - je zastavit to tlakem, zeptat se anesteziologa, jestli se má dobře, dát si v klidu čaj, počkat pět minut a pak jedeme dál."
Trachta si myslí, že africký kontinent má potenciál pro okolní mocnosti, které ho chtějí nějakým způsobem využívat. V Africe samotné ale podle něj není žádné duchovní nebo ideové směřování společnosti k lepším zítřkům.
"Chybí tam to momentum, které mají třeba asijské společnosti," konstatuje s tím, že třeba Indie vyváží mozky do celého světa. "Jestli je v Africe potenciál, tak je podle mě poměrně hluboko zakopaný a dá to Afričanům hroznou práci, aby to zase vykřesali."
Potíž je v tom, že jsme Afričanům v 19. století vnutili evropský koncept státu, který nikdy nevzali za svůj, soudí. A dodává, že místním podle jeho názoru chybí vnitřní nastavení k nezištné práci pro stát a budování vzkvétající společnosti.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:06-07:30 Jak špatný byl student? Jak se dá naučit klid a rozvaha na operačním sále? Jaká byla evakuace s celou nemocnicí z válečné zóny?
07:30-12:27 Kdy je dobré ucpat krvácejícímu ránu a jít si dát čaj? Googluje si někdy lékař v úzkých, co má dělat? Co ho láká na výjezdech do zahraničí v roli válečného chirurga?
12:27-19:36 Je možné si od stresu odpočinout v jiném stresovém prostředí? Proč si pro své další působení v zahraničí vybral nemocnici ve městě Entebbe v Ugandě? Co ho motivovalo a jak se tam nakonec dostal?
19:36-26:07 Jak se v zahraničí dorozumívá s kolegy? V čem bylo jiné vzít s sebou na misi celou rodinu? Jak čelili epidemii eboly?
26:07-35:35 Vnímá Afriku jako kontinent budoucnosti? Neodchází vzdělaní lidé z Afriky za lepším jinam? Je správná cesta finančně dotovat rozvojové projekty v Africe?
35:35-37:31 Mají Afričané o Evropanech zkreslenou představu? Z čeho se teď Jan Trachta raduje?