3 0 0 16.07.2025
Návrh insolvenčního správce Šimona Petáka schválil věřitelský výbor a zajištění věřitelé huti. Sdružení za celý závod nabídlo 3,01 miliardy korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převedený na podzim, řekl mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl.
"Varianta prodeje hlavního závodu a koksovny je podle znaleckého posudku i dvou ekonomických analýz renomovaných poradenských společností výhodnější pro majetkovou podstatu a tedy i vyšší uspokojení věřitelů. Současně se díky prodeji touto formou podařilo zachovat přibližně 2500 pracovních míst a zachovat provoz huti," uvedl Štefl.
Jiný zájemce o koupi huti než Pecina nebyl. "Věřím, že celý proces prodeje bude uskutečněn tak, abychom mohli podnik převzít co nejdříve. Již od počátku projevuji zájem o koupi běžícího závodu se zkušenými zaměstnanci, kteří mají jistě velkou zásluhu na tom, že se daří udržet výrobu, a budeme tak moci pokračovat ve výrobě ocelových produktů," uvedl Pecina.
Slezská huť patřící Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a skončila v konkurzu.
V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz tollingově financují jiné firmy. Při takovém financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Závody 15 a 16, což jsou rourovny a válcovny plochých výrobků, financuje společnost Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries. Závod 14, tedy středojemnou válcovnu, polská společnost Donquixote.
"Výroba v huti bude pokračovat formou tollingu, a to jak ze strany společnosti VMT, tak společnosti Donquixote. O konkrétních podmínkách budeme se zástupci obou společností jednat," uvedl Pecina.
Prodejní proces organizovala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers Česká republika (PwC), která oslovila 230 potenciálních investorů. Nabídkovou cenu na základě znaleckého posudku vyhodnocovala PwC a společnost Deloitte Advisory.
"Obě analýzy dospěly k závěru, že prodej za tuto cenu je pro věřitele výhodnější než alternativní rozprodej jednotlivých aktiv. Znalci rovněž potvrdili, že cena převyšuje likvidační hodnotu podniku. Transakci bude ještě schvalovat insolvenční soud a antimonopolní úřad. Předání společnosti novému majiteli je pak plánováno na podzim letošního roku," uvedl Štefl.
Věřitelský výbor podle něj prodej schválil jednomyslně. "V porovnání s potenciálním rozprodejem podniku po částech znamená prodej funkčního celku vyšší míru uspokojení pohledávek pro všechny věřitele, což insolvenční správce v návrhu doložil aktualizovaným znaleckým posudkem i expertním posouzením ekonomických poradců," uvedl Jan Černý, tiskový mluvčí Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), která předsedá věřitelskému výboru a je jedním ze zajištěných věřitelů.
Z prodeje jsou vyňaty takzvané non-core položky, které se prodávají zvlášť. Jde například o peněžité pohledávky, některé nemovitosti, majetkové účasti, nehmotný majetek, ale i movité věci, které nejsou nezbytné k dalšímu provozu závodu.
"S prodejem společnosti souvisí i uspokojovaní pohledávek zaměstnanců. Tyto budou uspokojovány v čase a míře, podle prostředků získaných do majetkové podstaty, dle pořadí určeného insolvenčním zákonem a není třeba je do insolvenčního řízení přihlašovat," uvedl Štefl. Pohledávky zaměstnanců podle něj Liberty Ostrava řádně eviduje.
"Vzhledem k tomu, že se jedná o rozsáhlý soupis pohledávek, je celý proces časově i organizačně velmi náročný. Navíc stále není zřejmé, z jaké části budou tyto pohledávky uspokojeny. Insolvenční správce nicméně opětovně ujišťuje, že všechny pohledávky jsou v souladu se zákonem zaznamenány a každý zaměstnanec bude o jejich vypořádání v rámci insolvenčního řízení informován," uvedl Štefl.