3 0 0 16.07.2025
Trest smrti byl v Československu zrušen v roce 1990 po pádu komunistické totality. Z letošního průzkumu vyplynulo, že rozhodně má existovat podle pětiny dotázaných, spíše pro je 32 procent. Rozhodně proti je 17 procent, spíše s trestem smrti nesouhlasí 28 procent. Zbylá tři procenta zvolila odpověď "nevím".
Předchozí průzkum z března až května 2023 zaznamenal od roku 1992, odkdy centrum postoj k trestu smrti zjišťuje, poprvé převahu odpůrců. Proti se tehdy vyslovilo 51 procent dotázaných, s trestem smrti souhlasilo 42 procent. Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) tehdy poukázalo na to, že počet odpůrců absolutního trestu se proti roku 1992 téměř zečtyřnásobil.
V letošním průzkumu se postoj k trestu smrti výrazně nelišil u mužů a žen. S jeho existencí souhlasilo 52 procent mužů a 53 procent žen. "Co se týče věku, tak starší respondenti se oproti mladším respondentům častěji přikláněli k podpoře trestu smrti," uvedlo CVVM.
Průzkum také ukázal, že vysokoškolsky vzdělaní lidé mají odmítavější postoj k trestu smrti než lidé se středním a základním vzděláním. Mezi lidmi se základním vzděláním má absolutní trest podporu 61 procent, u lidí se střední školou rovných 50 procent a z vysokoškolsky vzdělaných s ním souhlasí 38 procent.
Z výroků, které podporují trest smrti, veřejnost nejvíce souhlasí s tím, že přináší spravedlivé zadostiučinění obětem a pozůstalým. Myslí si to dvě třetiny lidí. Téměř stejný podíl souhlasil i s tím, že bez trestu smrti nenapravitelní těžcí zločinci jen zbytečně zabírají místo ve věznicích a stát je musí živit z daní. Nejmenší byl podíl souhlasu s uplatňováním principu oko za oko, zub za zub. S tímto výrokem pro existenci trestu smrti se ztotožnilo 40 procent dotázaných.
Mezi argumenty proti trestu smrti má největší podporu obava z justičního omylu a odsouzení nevinného, souhlasilo s ním 81 procent. Možného zneužití absolutního trestu se obává 72 procent účastníků průzkumu. Nejmenší souhlas, jen 32 procent, měl výrok, že obhajoba trestu smrti je projevem politického populismu.