0 0 0 13.05.2025
Minulý týden vzbudil ve Velké Británii pozornost případ důchodce, kterého zatkla policie za "myšlenkový zločin", jak o kauze píše deník Daily Telegraph. Skutek 71letého Juliana Foulkese z Gillinghamu v hrabství Kent spočíval v tom, že na sociální sítě napsal kritický příspěvek vůči propalestinským demonstracím, který se zpětně ukázal jako naprosto legální a neškodný. Policie se nakonec musela omluvit.
Po teroristických útocích Hamásu na izraelské civilisty ze 7. října 2023 kritizovala tehdejší ministryně vnitra Suella Bravermanová demonstrace konané na podporu Palestiny v britských metropolích, označila je za "nenávistné pochody". Prohlášení ministryně mělo silnou odezvu, vyvolalo vlnu nevole a stalo se nakonec také jedním z důvodů, proč byla Bravermanová krátce nato tehdejším premiérem Rishi Sunakem odvolána.
Součástí negativní odezvy byl také příspěvek na sociální síti X adresovaný ministryni s těmito slovy: "Drahá Suello Bravermanová, jako někdo, kdo se zúčastnil 'nenávistného pochodu', říkám, že pokud mne označíte za antisemitu, tak vás budu žalovat."
Na to pak reagoval právě důchodce Foulkes, který odvětil: "Jenom krůček od toho vtrhnout na letiště Heathrow a hledat přílety Židů." Tím se odkazoval na incident z předchozího dne, kdy rozzuřený dav skandoval "Allahu Akbar" a vyhledával cestující židovského původu, kteří přiletěli z Tel Avivu na letiště v Dagestánu.
Muž z Kentu byl kritický vůči propalestinským demonstracím a - podle svých slov - výrok myslel jako varování před tím, kam až mohou projevy antisemitismu dojít. Policie nicméně interpretovala jeho sdělení jako "protižidovské" a začala vyšetřovat.
Šest policistů přišlo k Foulkesovi domů, provedli domovní prohlídku a zabavili mu počítač a další elektroniku. Důchodce skončil v poutech a převezli jej k výslechu na policejní stanici, kde strávil osm hodin jako podezřelý ze spáchání přečinu "zlovolná komunikace". Nakonec byl propuštěn a bylo mu uděleno formální varování.
O případu se znovu začalo diskutovat minulý týden, když byl zveřejněn záznam pořízený policejní kamerou během domovní prohlídky. Zde je totiž vidět, jak policisté prohledávají i Foulkesovu knihovnu a pozastavují se nad knihou konzervativního novináře Douglase Murrayho Na Západě zuří válka: Jak přežít v bláznovské době.
"Velice 'brexitovské' věci," jsou na záznamu slyšet slova jednoho z policistů s odkazem na knihu. Další policistka věnovala svou pozornost euroskeptické knize ze sedmdesátých let o otázce, zda by měla Británie vstoupit na evropský jednotný trh. "Co je sakra toto?" poznamenala a podala knihu svému kolegovi se slovy: "Velice divné."
"Když jsem se ptal na to, co jsem udělal, odpověděl mi policista, že to je za příspěvek, jenž měl 'extremistické rysy'," komentoval věc Foulkes a dodal: "Takový jsem asi extremista… pár knížek od Douglase Murrayho a něco o brexitu."
Nové informace o případu odšpuntovaly výraznou kritiku, jež zaznívá na adresu postupu kentských policistů. Za Foulkese se veřejně postavila dokonce i bývalá ministryně Bravermanová, jejíž prohlášení celou věc započal:
"Nehorázný útok, který ukazuje na vážnou krizi svobody slova ve Spojeném království. Žijeme v nebezpečných časech, kdy vám může zaklepat na dveře policie jen proto, že říkáte pravdu. Muži a ženy, již dodržují zákon, by neměli být vyšetřováni za neexistující myšlenkové zločiny. Pan Foulkes má mou plnou podporu," napsala na svém účtu na síti X.
I samotný Foulkes spojuje svou kauzu s širší problematikou svobody slova v zemi. "Viděl jsem britského premiéra Starmera v Bílém domě, jak prezidentu Trumpovi říká, že u nás ve Spojeném království máme svobodu slova už velmi dlouho, a pomyslel jsem si: 'Jasně, to určitě.' My přece vidíme, co se ve skutečnosti děje," řekl v rozhovoru pro deník Daily Telegraph. "Svoboda slova je očividně ohrožována. Nikdo není doopravdy v bezpečí. Veřejnost se o tom musí dozvědět, bude šokována," dodal.
V pondělí se k případu vyjádřila i policie a přiznala své pochybení. "Policie v Kentu se omlouvá panu Foulkesovi za způsobené potíže a za to, jak bylo vyšetřování vedeno. Udělené varování bylo vymazáno z jeho záznamu a jsme rádi, že jsme mohli tuto nápravu uskutečnit," stojí v oficiálním vyjádření.
Případ tím však nekončí. Lord Toby Young, člen horní sněmovny Britského parlamentu a ředitel Svazu pro svobodu projevu (FSU, Free Speech Union), oznámil, že Foulkesovi pomůže podat žalobu na policii, a to za neoprávněné zatčení a zadržení, přičemž FSU uhradí náklady na právní výlohy.
Podle Younga nejde o ojedinělý exces, ale o součást širšího trendu, kdy policie nepřiměřeně zasahuje proti občanskému projevu Britů. Kupříkladu v březnu šest policistů přišlo do domu rodičovského páru, který následně zatkli a zadrželi za to, že v chatovací skupině na WhatsAppu kritizovali poměry ve škole, na které studuje jejich dítě.
V hledáčku se ocitly i veřejně známé osobnosti. Loni v listopadu navštívili policisté novinářku Allison Pearsonovou za příspěvek na síti X o konfliktu mezi Izraelem a Hamásem (případ byl mezitím odložen). Publicistka a feministická autorka Julie Bindelová zase musela na policii vysvětlovat své kritické komentáře k problematice transgenderu. Policie vyšetřovala i bývalého poslance za Labour party, protože popsal členy Hamásu jako "islamistické násilníky a vrahy".
"Pochybný stav svobody slova" ve Velké Británii zmínil i americký viceprezident J. D. Vance ve svém kritickém projevu na únorové bezpečnostní konferenci v Mnichově. K tématu se viceprezident vrátil i během návštěvy britského premiéra v Bílém domě. Keir Starmer ovšem odmítl, že by šlo o zásadní problém.