0 0 0 13.05.2025
Organizace ICAO, která spadá pod OSN a sídlí v kanadském Montrealu, v prohlášení uvedla, že její rada v nadcházejících týdnech zváží, jaká forma odškodnění je vhodná.
Let MH17 společnosti Malaysian Airlines letěl 17. července 2014 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru a byl sestřelen nad východní Ukrajinou v době bojů mezi Ruskem podporovanými separatisty a ukrajinskými silami.
V listopadu 2022 nizozemský soud v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho Ukrajince za vraždu všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Moskva rozsudek označila za "skandální" a uvedla, že své občany nevydá.
Organizace na žádost o komentář bezprostředně nereagovala. Případem se začala zabývat v roce 2022 na žádost Nizozemska a Austrálie.
"Rozhodnutí je důležitým krokem ke zjištění pravdy a dosažení spravedlnosti a odpovědnosti pro všechny oběti letu MH17 a jejich rodiny a blízké," uvedl v prohlášení nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp.
"Toto rozhodnutí rovněž vysílá jasný signál mezinárodnímu společenství: státy nemohou beztrestně porušovat mezinárodní právo," dodal.
Nizozemsko a Austrálie chtějí, aby Rada ICAO nařídila Rusku zahájit jednání o odškodnění, dodal.
ICAO nemá regulatorní pravomoci, stanovuje ale celosvětové letecké standardy, které v drtivé většině přijímá 193 členských států OSN. Podle deníku Ukrajinska pravda Rusko v létě 2024 z organizace vystoupilo.